آفتاب

مذاکرات وین به بن‌بست نرسیده است / آمریکا بداند در موضع برابر با ایران و ۱+۴ قرار نداردسخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: بعید است این دور از مذاکرات وین ، دور آخر باشد و آمریکا باید تصمیمات خود را بگیرد.

ایسنا: سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در ارتباط با آخرین اقدامات وزارت خارجه برای ورود واکسن کرونا به کشور گفت: وزارت خارجه با تمامی قوا در همکاری با وزارت بهداشت تلاش کرده که واکسن های کرونا وارد کشور شوند و مردم ایران بدانند که وزارت خارجه در مورد بحث ورود واکسن های کرونا به کشوربراساس دستورالعمل هایی که داشته با تمام قوا در این زمینه عمل کرده است. وزارت خارجه در حوزه واردات واکسن کرونا از کشورهایی چون چین، روسیه و هند و همچنین تولید واکسن مشترک بین ایران و کوبا نقش تسهیل کننده و مذاکره کننده در کنار وزارت بهداشت داشته و براساس وظایف و دستورالعمل هایی که داشته عمل کرده است.

وی با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در کشور برای تولید واکسن ایرانی خاطر نشان کرد: در کنار ساخت واکسن در داخل کشور باید این موضوع را بگویم که احتمالا در چند روز آینده خبرهای خوبی در حوزه واردات واکسن دوستان و مردم عزیزمان خواهند شنید.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد مصوبه هیأت دولت در مورد لغو روادید ۴۵ روزه بین ایران و عراق به شرط اقدام متقابل دولت بغداد خاطر نشان کرد: در مورد این موضوع باید دو نکته را متذکر شوم؛ اول اینکه براساس مصوبه هیأت دولت این لغو روادید تا سقف ۴۵ روز است و این عمل به شرط اقدام متقابل از سوی دولت عراق صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه در جریان رایزنی هایی که در سفر به بغداد با مقامات عراقی داشتیم آن ها متمایل به این موضوع بودند و گویی برای انجام آن مصوبه پارلمان را لازم دارند. ما براساس مصوبه هیأت دولت این آمادگی را اعلام کردیم که ایران حاضر به لغو روادید تا سقف ۴۵ روز است و این موضوع فقط محدود به ایام اربعین نخواهد بود.

خطیب زاده ادامه داد: این لغو روادید در صورت اجرایی شدن باعث تسریع روابط دو کشور خواهد شد و ما تجربه این کار را در ایام اربعین داشته ایم.

خطیب زاده با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری  گفت: امیدوارم  روز جمعه چه کسانی که تصمیم خود را گرفته‌اند  و چه کسانی که هنوز تردید دارند پای صندوق های رای حضور پیدا کنند  و این روز به عنوان یک روز ملی دیگر  در تاریخ ثبت شود. در نشست خبری این هفته خود اعلام کرد: ۳.۵ میلیون واجد شرایط برای شرکت در انتخابات در خارج از کشور داریم.

وی با بیان این که یک میلیون تعرفه رای برای وزارت خارجه اختصاص داده شده است، افزود : تاکنون حدود ۶۷۹ هراز برگه تعرفه رای به نمایندگی های ایران در خارج از کشور ارسال شده است.

خطیب زاده تصریح کرد : در ۱۳۳ نمایندگی ایران ۲۳۴ شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده است. تحقیقا  در تمام کشورهایی که دارای نمایندگی هستیم یک و یا بیش از یک صندوق رای  در نظر گرفته شده است و در سه کشور از جمله کانادا امکان برگزاری انتخابات فراهم نشد.

وی یادآور شد: هموطنان ایرانی در کانادا می توانند با مراجعه به  نقاط مرزی کانادا و آمریکا در انتخابات شرکت کنند چرا که در این مناطق با هماهنگی های انجام شده  صندوق اخذ آرا در نظر گرفته شده است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: همچنین وزارت امور خارجه با همکاری وزارت ارشاد و سایر دستگاه های مربوطه ۱۶۰ ویزای خبرنگاری برای پوشش انتخابات توسط رسانه های خارجی صادر کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه شما در سخنان خود اشاره کردید که امکان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سه کشور از جمله کانادا فراهم نشده است و دو کشور مورد اشاره چه کشورهایی هستند، گفت: در مورد کانادا به خاطر عدم همکاری دولت این کشور نتوانستیم انتخابات را برگزار کنیم. در مورد سنگاپور نیز به خاطر مقررات کرونایی در زمینه رفت و آمد و تردد این امکان فراهم نشد. در سنگاپور ما سفیر ترددی، سفیر مقیم نداریم و به خاطر مقررات کرونایی امکان اعزام هیأت فراهم نشد. در مورد کشور یمن نیز به خاطر وقوع جنگ و ناآرامی در این کشور امکان تحقق این مسئله وجود ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در خصوص حضور ارتش ترکیه در شمال عراق و نگاه ایران به این موضوع گفت: موضع همیشگی ما احترام به حاکمیت و حفظ تمامیت ارضی کشورها به عنوان اصل خدشه ناپذیر در روابط بین الملل و اصلی اساسی در سیاست خارجی و منطقه ای جمهوری اسلامی ایران بوده است.

 وی خاطرنشان کرد : دولت عراق  نظرات خود را در این خصوص به صراحت بیان کرده است و ما فکر می کنیم دولت عراق توان و ظرفیت  لازم برای رفع تهدیدات را پیدا کرده است. البته باید هماهنگی های بیشتری صورت بگیرد و نگرانی های دولت ترکیه نیز  به خصوص از سوی دولت  عراق درک شود و در یک فرایند مشترک  و تعامل بین بغداد و آنکارا این موضوع حل و فصل شود.

وی تصریح کرد : ما دولت های آنکارا و بغداد در این زمینه رایزنی و گفت‌وگو داریم ، معتقدیم این موضوع دارای ظرافت‌های زیادی است و نگرانی‌های دو کشور باید مورد توجه قرار بگیرد .

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با تحولات اخیر در رژیم صهیونیستی و اینکه بعد از رفتن ترامپ این روزها شاهد رفتن نتانیاهو نیز هستیم و نگاه ایران به این تحولات چیست، اظهار کرد: برجام ستیزان به این یکی، دو نفر (ترامپ و نتانیاهو) که جزو شخصیت های منفور نظام بین الملل هستند، محدود نمی شود.

وی ادامه داد: ما فکر نمی کنیم سیاست های رژیم اشغالگر قدس با آمدن و یا رفتن افراد تغییر کند و از نظر ما مهمل‌گویی میراث مشترک تمامی سران رژیم اشغالگر قدس از روز اول تا الان بوده است.

خطیب زاده ادامه داد: اما در این میان یک چیز روشن است و آن این است که تمام بدخواهان ایران می روند و ایران همیشه سربلند و سرافراز می ایستد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست در پاسخ به سوال دیگری در مورد رایزنی های ایران و عربستان و اینکه گفته می شود سه دور از این رایزنی ها برگزار شده است و این رایزنی ها در چه سطحی در حال برگزاری است، خاطر نشان کرد: ما همواره از گفت‌وگو با همسایگان خود استقبال کرده ایم و عربستان نیز از این امر مستثنی نیست. طی سالیان گذشته حتی زمانی که دولت سعودی علاقه ای برای گفت‌وگو نداشت ما بارها گفتیم که بهترین راه برای حل و فصل موضوعات گفت‌وگو است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه باید منتظر باشیم و ببینیم که این گفت وگوها به نتیجه عملی خواهد انجامید یا خیر و چه نتایجی حاصل می شود، گفت: ما این گفت وگوها را در مورد موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی در سطح قابل توجهی جلو می بریم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد سفر قاآنی فرمانده سپاه قدس به عراق و اینکه گفته شده این سفر پنج روز طول کشیده است، تصریح کرد: انجام سفر یک امر طبیعی است که به دعوت دولت ها و سران کشورها در سطوح مختلف انجام می شود، در حوزه منطقه ای و کشورهای فرامنطقه. در مورد سوالی که شما مطرح کردید اگر سخنگوی سپاه پاسداران لازم دانستند توضیحات در این زمینه می دهند.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا بحث رفع تحریم های نفتی جزو موارد اختلافی بین ایران و آمریکا در جریان مذاکرات وین است، خاطر نشان کرد: در مورد رفع تمامی تحریم های بخش ذیل برجام توافق شده است از جمله در حوزه انرژی.

وی با بیان اینکه با تصویب برجام طبق توافق صورت گرفته سه دسته از تحریم ها برداشته شد که شامل تحریم های مالی، پولی، بانکی، بیمه ای، تحریم های حوزه انرژی و حوزه حمل و نقل است، گفت: در برجام به این موضوع تصریح شده است و ما چیزی کمتر از آنچه که در برجام آمده توافق نمی کنیم و ملاک اجرای دقیق برجام است و این موضوعی که شما اشاره کردید جزو مسائل مورد مناقشه نیست.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد در طی مدت اخیر مذاکرات و رایزنی های نفتی ایران افزایش پیدا کرده است و آیا امکان دارد گزارشی در این ارتباط ارائه دهید و این گزارشات شامل کشورهای ژاپن و کره جنوبی نیز می‌شود یا نه، گفت: حتی در دوره تحریم های حداکثری شکست خورده آمریکا هدف اصلی دوستان ما در صنعت نفت، وزارت نفت با کمک و همکاری وزارت خارجه بازپس گیری سهم ایران از بازار نفت بوده است و در طول یک سال گذشته بخشی از این سهم را پس گرفته ایم. گفت وگوها در ارتباط با این موضوع در لایه های مختلف در جریان است و شما توضیحات بیشتر در این زمینه را از دوستان در وزارت نفت بپرسید.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی معتقدند که آتش سوزی های اخیر در ایران از جمله پالایشگاه تهران کار رژیم صهیونیستی بوده و ایران نیز در مقابل اقدام به انجام برخی از امور در برابر رژیم صهیونیستی کرده از جمله وقوع برخی از آتش‌سوزی ها خطاب به خبرنگار سوال کننده گفت: اجازه بدهید که این گونه سوال ها را نهادهای امنیتی جواب بدهند.

وی همچنین در مورد توییت اخیر رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران تصریح کرد: دولت متبوع آقای مالی مسبب مرگ بسیاری از ایرانیان بیمار در داخل کشور بوده است. دولت متبوع وی شریک جنایت های ترامپ علیه ملت ایران با ادامه تروریسم اقتصادی است چرا که هیچ کدام از تحریم های یک جانبه و فرامرزی را علیه ملت ایران برنداشته است و آن ها بهتر است به جای اشک تمساح ریختن به سابقه بسیار تاریکی که در تاریخ روابط خارجی به جای گذاشته اند بنگرند و بعید است که دیگر دولتی در عرصه جهانی به امضا و تعهد آمریکایی ها اعتماد کند چرا که آن ها نشان داده اند که نقض کننده تعهدات خود هستند.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات ظریف در ارتباط با راهزنی ۱۱۰ میلیون دلاری دولت آمریکا تصریح کرد: دولت آمریکا مثل یک راهزن دریایی در چند مورد نفت هایی که متعلق به ایران نبوده و متعلق به بخش خصوصی بوده است را به صورت غیرقانونی گرفته و شنیده ها حاکی از این است که نفت مالکان این محموله ها را فروخته است.

خطیب زاده ادامه داد: راهزنی، راهزنی است و تفاوتی نمی کند که این نفت متعلق به چه کسی است و باید این گونه اقدامات را به لیست شرمندگی های دولت واشنگتن اضافه کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات اخیر کوهن، رئیس سابق موساد در مورد ایران از جمله ترور دانشمندان هسته‌ای و سرقت اسناد خاطرنشان کرد: واقعا رژیم اشغالگر قدس منبع ناآرامی و تروریسم در منطقه است. ریشه ۷۰ ساله گرفتاری ها در منطقه غرب آسیا است. این رژیم در موجودیت نامشروع خود به حدی رسیده است که با گردن کشی به دنیا اعلام می کند که ترور می کند، بمب می گذارد و می کشد. این رژیم در حال رسواسازی خود در مورد انجام اقدامات تروریستی و خرابکارانه است و این چیز جدیدی نیست که ما ندانیم. ما می دانیم که چه حجمی از خرابکاری ها از سوی این رژیم علیه کشورها انجام شده است اما هیچ یک از این اقدامات حرکت دانشمندان ما در زمینه افزایش ظرفیت کشور در حوزه های علمی، دفاعی و... را متوقف نکرده است و ما به حرکت خود در این مسیر ادامه داده ایم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هر کجا که لازم بوده پاسخ قاطع خود را داده است و طرف های مقابل نیز متوجه این پاسخ ها شده اند و آن را دریافت کرده اند.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تحولات افغانستان و روند صلح در این کشور تصریح کرد: ما تحولات در افغانستان را با دقت پیگیری می کنیم. متأسفانه موج جدید خشونت و تروریسم در افغانستان افزایش پیدا کرده است .ما فجایع جدیدی که در این کشور علیه مردم این کشور همسایه به خصوص هزاره ها که قربانی تروریسم کور شده اند را محکوم می کنیم، تسلیت عرض می‌کنیم و اعلام می کنیم که در کنار مردم افغانستان هستیم.

وی ادامه داد: ما تنها راه حل در افغانستان را انجام گفت وگوهای اصیل بین الافغانی با حضور تمام گروه ها در این کشور می دانیم و ایران همواره تلاش کرده که این گفت وگوهای بین الافغانی را با حضور تمامی طرف های افغانستانی تسهیل کند. باید یک دولت فراگیر ملی در افغانستان حاکم شود وهیچ دولت انحصارگری، آینده افغانستان نیست.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد بیانیه اخیر گروه هفت و ابراز نگرانی آن ها از برنامه موشکی ایران اظهار کرد: برخی از تفاسیر از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل توسط کسانی که خودشان می دانند این قطعنامه ناظر بر چه موضوعاتی است هم نادرست و هم بسیار بعید است. در هیچ کجای قطعنامه ۲۲۳۱ محدودیت برای برنامه موشکی ایران نیامده است و این گونه قرائت های بعید از کلمات روشن و واضح قطعنامه ۲۲۳۱ تنها به کسر اعتبار کسانی منجر می شود که این ادعاها را مطرح می کنند.

خطیب زاده ادامه داد: بهتر است کشورها به جای طرح این گونه ادعاها به تعهدات زمین مانده خودشان در برجام عمل کنند و به مداخله در امور کشورهای منطقه پایان داده و سعی کنند به ایجاد صلح و ثبات در این منطقه کمک بیشتری ارائه کنند.

وی ادامه داد: در قطعنامه مورد اشاره آنچه که آمده موشک های با طراحی برای حمل کلاهک های هسته ای است که این موضوع ذیل فعالیت های موشکی ایران نیست و همان طور که گفتم این گونه قرائت های بعید از این قطعنامه تنها به کسر اعتبار افرادی می‌انجامد که این ادعاها را مطرح می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مذاکرات وین تصریح کرد: هدف از برگزاری مذاکرات وین بازگشت آمریکا به تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

وی ادامه داد: آنچه که در وین در حال روی دادن است به هیچ بن بستی نرسیده است و هیچ چیز غیرممکنی هم وجود ندارد. گفت‌وگوها در خصوص برخی ظرایف فنی، سیاسی، حقوقی و اجرایی همچنان جریان دارد و دو، سه موضوع اساسی باقی مانده است که در مورد آن ها در وین گفت‌وگوها جریان دارد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تأکید بر اینکه من فکر می کنم هنوز خیلی زود است که در مورد نتایج این گفت‌وگوها قضاوت کنیم، ادامه داد: به نظرم این دور از گفت‌وگوها دور آخر نخواهد بود و بعید است که دور آخر باشد و برخی از گمانه زنی های رسانه ای در این زمینه مقرون به صحت نیست.

خطیب زاده خاطر نشان کرد: آمریکا باید تصمیمات خود را بگیرد و باید بداند که در موضع برابری با ایران و گروه ۱+۴ قرار ندارد. آمریکا باید بداند که طرف خاطی و نفی کننده برجام است و از موضع یک خاطی در این مذاکرات حاضر شده است و باید تضمین های لازم را برای عدم تکرار آنچه که در دوران ترامپ اتفاق افتاده است را بدهد و از نظر ما مسیر بازگشت روشن است.

سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر اینکه آنچه که در وین در حال رخ داده است ربطی به انتخابات و تحولات داخلی ایران ندارد، تصریح کرد: نه گفت‌وگوها فرسایشی شده، نه وقت اضافه ای داریم و فکر می کنم زمان برای موضوعات باقی مانده کم است.

وی ادامه داد: باید در مورد این موضوعات تصمیمات سیاسی در پایتخت ها گرفته شود و امیدواریم که این تصمیمات در پایتخت کشورهای اروپایی و آمریکا اتخاذ شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد بازگشت به برجام صورت می گیرد.

خطیب زاده ادامه داد: همان طور که پیش از این گفتم بعید می دانم که این دور، دور آخر گفت‌وگوها در وین باشد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد توافق ایران و آژانس و سرنوشت این توافق در صورتی که مذاکرات وین به نتیجه نرسد تأکید کرد: توافق ایران با آژانس یک توافق فنی است و از روزی که قانون مجلس اجرایی و الزام آور شده ما هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس نداده ایم و توافق ما با آژانس برای حفظ تصاویر ضبط شده در دوربین ها برای روزی است که ما تصمیم بگیریم که این تصاویر را به آژانس تحویل بدهیم یا ندهیم.

وی با تأکید بر اینکه اگر گفت‌وگوها در وین به نتیجه برسد تصاویر ضبط شده را در اختیار آژانس قرار می دهیم، ادامه داد:  اگر به نتیجه نرسیدیم در مورد ادامه شرایط و پاک کردن یا نکردن دوربین ها و تصمیمی که در این ارتباط گرفته می شود تصمیم داخلی است.

خطیب زاده اظهار کرد: به اینکه در این یک ماه به نتیجه برسیم بدبین نیستم. البته نباید قضاوت کرد و انشاءالله گفت وگوها با تضمین منافع ملت ایران به نتیجه برسد.

وی تأکید کرد: همان طور که گفتم اگر به نتیجه نرسیدیم تصمیم گیری در مورد تصاویر یک تصمیم داخلی است که آیا ما دوربین ها را پاک کنیم یا اینکه کماکان دوربین ها ضبط کنند و ما خودمان می توانیم در این زمینه تصمیم گیری کنیم.

وی همچنین از سفر نماینده ویژه ظریف در امور یمن به عمان جهت مذاکره و رایزنی خبر داد.وبگردی