آفتاب

عراقچی: پیشرفت بسیار خوبی در مذاکرات انجام شده استمعاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از پیشرفت خوب نشست کمیسیون مشترک برجام خبر داد.

ایرنا: سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از نشست کمیسیون مشترک برجام عنوان کرد: دور چهارم مذاکرات وین بعد از دو هفته مذاکرات بسیار فشرده در همه سطوح و در موضوعات مختلف که انجام شد، امروز خاتمه پیدا کرد، ما دو هفته کاری بسیار سختی داشتیم و امروز تصمیم گرفتیم که یک جمع‌بندی از کار داشته باشیم و در مورد موضوعات باقیمانده، هیات‌ها برای انجام  آخرین مشورت‌ها به پایتخت‌های خود مراجعه کنند.


وی ادامه داد: ما موفق شدیم در طول این دو هفته به مقدار زیادی کار را به پیش ببریم و  الان می‌توانیم بگوییم که  به چارچوب یک توافق رسیده‌ایم. به ساختار توافق دست پیدا کرده‌ایم و متن اصلی توافق و ضمیمه‌هایی که خواهد داشت مشخص شده است. البته مذاکرات در مورد متن  به پایان نرسیده و در مورد بسیاری از بندهای توافق، هنوز در حال مذاکره هستیم.


 معاون سیاسی وزیر امور خارجه تاکید کرد: برخی از موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است و در مورد آن توافق حاصل نشده است به همین دلیل هیئت‌ها  تصمیم گرفتند که  چند روزی تنفس بدهند  و برای انجام مشورت‌های لازم به پایتخت‌ها مراجعه کنند.


عراقچی ادامه داد: در  مجموع می‌توانم بگویم که پیشرفت‌های خوبی داشتیم ولی هنوز نمی‌توانیم بگوییم کار تمام شده است ولی پیشرفت بسیار خوبی انجام شده، امیدوارم در هفته آینده که مجددا گفتگوها آغاز می‌شود هیات‌ها که می آیند تصمیمات  خود را برای  رسیدن به یک توافق گرفته باشند.


 وی گفت: مواضع  قطعی ما کاملاً روشن است. جمهوری اسلامی ایران بر مواضع خود ایستادگی دارد و تاکنون تمام امور بر اساس مواضع قطعی ما پیش رفته است  و اختلاف جایی است که با منافع و مواضع ما تعارض پیدا می‌شود.   امیدواریم در هفته آینده مذاکرات روال بهتری را به خود بگیرد.


نشست کمیسیون مشترک‌ برجام در پایان دور چهارم گفت وگوها در محل گراند هتل وین برگزار شد.


در این نشست که با حضور هیأت‌های ایران و کشورهای عضو برجام برگزار شد، روسای هیات ها مروری بر پیشرفت های حاصله در دور چهارم و آخرین وضعیت متن ها کرده و به تبادل نظر در خصوص مسیر پیش رو پرداختند.


هیات ها با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده اند،   از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده اظهار رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاباهنگ کنونی در ادامه گفتگوها تاکید کردند.
وبگردی