آفتاب

وزیر بهداشت: آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا دو هفته دیگر آغاز می شودوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ساخت واکسن ایرانی ویروس کرونا در مراحل حیوانی با موفقیت انجام شده است و آزمایش بالینی آن در مرحله انسانی از دو هفته دیگر آغاز می شود.

ایرنا: «سعید نمکی» روز سه شنبه در دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران، فرمانده سازمان بسیج مستضعفان و جمعی از فرماندهان سپاه و بسیج با وزیر و مدیران ارشد وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه، این واکسن در مدل‌های حیوانی جواب خوبی داده و نتیجه آزمایش‌ها که کاملا مبتنی بر پروتکل‌ها و استانداردهای جهانی است را به سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده ایم.

وی تصریح کرد: از دو هفته دیگر به سمت مدل‌های انسانی و آزمایش‌های بالینی خواهیم رفت و امیدواریم بتوانیم اصول مسلم شامل فاصله گذاری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از هنجارشکنی را هم انجام بدهیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ویروس کرونا به همان میزان پیچیدگی خود در زمینه ساخت واکسن نیز پیچیدگی دارد، تصریح کرد: این بیماری با یک دوز واکسن قطعا ایمنی نمی‌دهد و شاید مجبور باشیم دو یا سه دوز واکسن را با فاصله بزنیم.

وی افزود: احتمالا نیازمند واکسن دوقلو هستیم و باید ایمنی سلولی را هم ایجاد کنیم.

کرونا با خواهش و تمنا جمع نمی شود

نمکی در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم رعایت دستورالعمل ها و پروتکلهای بهداشتی در جامعه برای مهار ویروس کرونا تاکید کرد و اظهارداشت: نکته دیگر، نوع نگاه در قسمت‌هایی است که همراهی نمی‌کنند. از ابتدا گفته ام که اپیدمی را در هیچ جای دنیا با خواهش و تمنا و التماس اداره نمی‌کنند. در دموکرات‌ترین نظام‌های دنیا، با انسان متخلف محکم‌ترین برخورد را انجام می‌دهند.

وی افزود: ما در ایران با برخی گروه‌ها بسیار مماشات کرده  ایم هر چند عده‌ بسیاری از مردم همکاری و همراهی کردند بطوری که مثلا از قبل تا بعد از اسلام، مردم این سرزمین هرگز روز سیزده بدر در منزل نمانده بودند، اما امسال همه مردم همکاری کردند.

وزیر بهداشت گفت: با این حال، در جایی که برخی پروتکل‌های بهداشتی شکسته شده، برخورد لازم صورت نگرفته است.

نمکی در این زمینه بر کنترل ترددها و مسافرتهای غیرضرور تاکید کرد و گفت: اگر نیروهای مسلح به صحنه نیایند و ایاب و ذهاب بی رویه که هیچ اثری روی اقتصاد کشور ندارد، قطع نشود، نمی‌توان کرونا را کنترل کرد. وقتی فوج اتومبیل راه می‌افتد و باعث آلودگی سایر نقاط کشور می‌شود، هیچ تاثیری روی اقتصاد ندارد.

وی به تجارب بدست آمده در بحران کرونا نیز اشاره کرد و اظهارداشت: در این دوران تجربه‌های سودمندی کسب کردیم. آنچه در بیمارستان‌های نیروهای مسلح و بیمارستان‌های دانشگاهی و بخش خصوصی داشتیم روی هم جمع شده و حاصل آن مجموعه نفیسی شد.

جهش‌های ویروس کرونا

نمکی گفت: در مقابل ویروسی قرار داریم که خودش را تغییر داده است. در برابر یک موجود ساکن و بی تغییر کار نمی‌کنیم. جهش‌های ویروس را هر شب بررسی می‌کنیم. شب گذشته جهش‌های جدیدی در ویروس کرونا مشاهده کردیم که البته در افزایش سنگین بیماری زایی نقش نداشته است. در این‌که قدرت سرایت ویروس افزایش یافته شک نداریم، اما این‌که به سمت آثار مهلک در بیماری زایی برود هم در مورد هر ویروسی احتمال دارد.

وزیر بهداشت اظهار کرد: با این حال، امروز هنوز نیاز به بیمارستان‌های سیار را احساس نمی‌کنیم، اما به هر حال حضور این بیمارستان‌ها نیز دلگرمی است.

وی در عین حال گفت: با توجه به مصوبه اخیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در مورد افرادی که تست کرونای آنها مثبت است و در قرنطینه نمی‌مانند، شاید به اجبار برای آنها از فضاهای قرنطینه‌ای استفاده کنیم.

متولی مهار کرونا فقط وزارت بهداشت نیست

نمکی اظهارداشت: عده‌ای فکر می کنند کرونا یک بیماری معمولی و متولی آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، اما کرونا فقط یک پدیده بهداشتی و درمانی نیست و سرچشمه آلودگی دست وزارت بهداشت نیست.

وزیر بهداشت افزود: مهم است که راه رفته را واکاوی کنیم. درباره کرونا باید از ابتدا این طور فکر می‌کردیم که کرونا پدیده اولویت داری است که عوامل اقتصادی و اجتماعی و دینی را می‌تواند تحت تاثیر قرار بدهد. از ابتدا گفتیم که کرونا اولویت اول ملی است.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم کرونا را جمع کنیم، در تمام ابعاد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی میدان‌دار خواهیم بود. اگر در مدیریت کرونا دچار شکست شویم، آبروی نظام را زیر سوال می‌بریم. با تمام وجود تلاش کردیم این اتفاق به خوبی مدیریت شود.

سعی کرده ایم در برابر کرونا آماده باشیم

وزیر بهداشت اظهار کرد: اگر از سپاه و بسیج از روز اول تقاضای کمک کردم به این دلیل بود که به وقت گرفتاری، اول اعضای خانواده و نزدیکان را صدا می‌زنیم. همواره با شیوه جهاد و دفاع مقدس می‌توان مملکت را به سرانجام نجات رساند. روز اولی که شنیدم ویروسی با این مشخصات در چین شناسایی شده، همکارانم را صدا زدم و گفتم که این ویروس، مجموعه‌ای تازه و با ویژگی‌های منحصر به فرد است. اسم این ویروس را شتر گاو پلنگ گذاشتم. ویروس کرونا به اجداد خود شبیه نیست و تکه‌هایی از ویروس‌های مختلف داشت. به همکارانم گفتم که جهان میزبان یکی از پیچیده‌ترین موجودات زنده است و مشخص نیست تا چه زمانی با آن درگیر هستیم. هر شخصی که امروز با عجله در مورد ویروس کرونا و نحوه عملکرد آن حرف بزند نیز از سر بی دانشی و جهالت است.

وی ادامه داد: ما سعی کرده ایم به شدت در برابر این ویروس آماده باشیم. اروپا و آمریکا با همه آمادگی از لحاظ زیرساخت‌ها، خود را در مقابل یک نسیم دیدند، اما گرفتار طوفان شدند. ما کار را با تدبیر آغاز کرده و درست مانند شیوه‌های دفاع مقدس، سنگر ساختیم و خود را آماده هجمه ویروس کردیم. در اولین روزها، پروازها را با محل آلودگی ویروس قطع کرده و در همه گیت‌های ورودی، تب سنج گذاشتیم. از طرفی به دانشگاه‌های علوم پزشکی آموزش داده و گفتیم تخت‌های بیمارستانی را آماده کنند. در دو هفته، ۲ هزار تخت آی سی یو آماده کرده و ۹۰۰ ونتیلاتور به تجهیزات کشور اضافه کردیم.

نمکی افزود: حتی یک بیمار ما به علت عدم بضاعت اقتصادی پشت در بیمارستان نماند و یک ونتیلاتور یا دستگاه اکسیژن را از بیمار سالمند باز نکردیم که به بیمار جوان وصل کنیم. افتخار دیگری که برای نظام کسب شد، این بود که ضد انقلاب را خوشحال نکردیم. یکی از شیوه‌هایی که ضد انقلاب روی آن کار می‌کرد این بود که جمهوری اسلامی ایران به اقوام بی توجه است. در حالی که قوم عرب در خوزستان، اهل تسنن در کردستان و کرمانشاه و سیستان و بلوچستان حتی یک شکایت و گلایه‌مندی از نظام سلامت ندارند. هزاران افغان بدون کارت اقامت را رایگان درمان کردیم.

وی بیان کرد: این افتخار با وفاق و همدلی و برنامه ریزی حاصل شد که در ابتدا سنگر آرایی کرده و محکم در برابر ویروس کرونا ایستادیم و وقتی موج را شکستیم، به ویروس حمله کردیم. سامانه ۴۰۳۰ را راه اندازی کردیم. ۲۵۰ هزار بسیجی در کنار ما قرار گرفتند و ۳۰۰ هزار اکیپ راه انداختیم و ما سراغ ویروس رفتیم. در مرحله اول ۷۸ میلیون نفر از خانواده‌ها را غربالگری کرده و موارد مثبت را پیدا کردیم. افرادی که نیاز به بستری داشتند را شناسایی کرده و خانه‌های این افراد را ضد عفونی کردیم. سپس ۱۰ نفر از اعضای خانواده که با بیماران در ارتباط بودند را تست کردیم. مراکز تست را از دو مورد به ۱۶۰ مرکز رساندیم و کار عظیم ملی شکل گرفت. در طول کمتر از دو ماه توانستیم میزان مرگ‌ها را به ۲۰ درصد، میزان ابتلا را به کمتر از ۲۵ درصد برسانیم. داشتیم به سمت مرگ تک رقمی حرکت می‌کردیم که اتفاق دیگری افتاد.

بیماریابی و تشخیص و درمان و قرنطینه به موقع

وزیر بهداشت گفت: راهی که رفته ایم، عالمانه‌ترین و علمی‌ترین روش بود. بیماریابی به موقع یا تشخیص و درمان و قرنطینه به موقع توانست در کمتر از دو ماه، ما را به فوت کمتر از ۳۰ نفر در روز برساند. وقتی طوفان کرونا به کشورهای دیگر رسید، در اوج تحریم و فشار فهمیدند که ایران چه کار بزرگی انجام داده است.

وی افزود: در طول اجرای طرح تحول سلامت، تخت‌های زیادی اضافه شد، اما در حال حاضر میزان تخت به ازای هزار نفر جمعیت فقط ۱.۶ است. آنچه توانست به ما کمک کند، ایثار و از خود گذشتگی عزیزان و استفاده از شیوه بسیجی و جهادی در مدیریت بیماری بود.

در بدترین دوران اقتصادی کشور هستیم

نمکی بیان کرد: ما در بدترین دوران اقتصادی کشور قرار داریم. آنچه آمریکایی‌ها ظالمانه بر ما تحمیل می‌کنند، شاید بعد از واقعه کربلا، چنین ظلمی بر ملتی روا نداشته‌اند. برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی روزهای سختی می‌گذرانیم. بنابراین اولین بحث ما این است که کرونا اولویت اول کشور است، هرچند اقتصاد در شرایط سختی قرار داشته و بیکاری و تورم هم وجود دارد. ما اولین کشور جهان بودیم که برای بازگشایی پروتکل‌های بهداشتی نوشتیم. در ۱۰ شبانه روز برای ۱۴۰۰ حرفه، پروتکل‌های بهداشتی نوشته شد.

بازگشایی یعنی ابتلا

وزیر بهداشت گفت: برای ما مشخص بود که بازگشایی یعنی ابتلا، اما پروتکل‌های بهداشتی نوشته شد تا کمترین آسیب به افراد برسد. در صنعت نفت و پتروشیمی به دلیل رعایت بسیار مناسب پروتکل‌های بهداشتی، کمترین ابتلا و فوتی را داشتیم.

وی افزود: از طرفی نمی‌توانستیم تولید را بخوابانیم. وزارت بهداشت ایران تنها وزارت بهداشتی بود که به جای این‌که اقتصاد به کمکش بیاید، به کمک اقتصاد رفت.
وبگردی