کاربرانی از سراسر دنیا برای ساخت نخستین مجسمه چاپ‌ سه‌بعدی تعاملی جهان با یکدیگر همکاری می‌کنند.

مجسمه در حال توسعه Linked خوانده می‌شوند و با استفاده از مدالیون‌های سه‌بعدی چاپ‌شده‌ای ساخته می‌شود که توسط مردم سراسر دنیا ایجاد شده‌اند.

سپس «جف دو بوئر» هنرمند، که به طراحی شکل پایه مدالیون‌ها کمک کرده است، این مدالیون‌ها را به آن چه شرکت PrintToPeer نخستین مجسمه سه‌بعدی تعاملی چاپ‌شده می‌خواند، مونتاژ می‌کند.

این شرکت که در پس چنین ایده‌ای قرار دارد، در حال توسعه‌ برنامه‌ای است که به افراد در مدیریت‌کردن چاپگرهای سه‌بعدی‌شان با استفاده از دستکتاپ یا تلفن‌های همراه کمک می‌کند.

شرکت‌کنندگان حاضر در ساخت مجسمه مزبور، دسترسی آزاد به محتویات خصوصی این برنامه خواهند داشت.

با استفاده از وب‌سایت شرکت PrintToPeer، کاربران می‌توانند مدالیون ساده سفارشی را با آپلودکردن یک تصویر خلق کنند.

این وب‌سایت به‌طور خودکار تصویر را بر روی سطح مدل مدالیون بازتولید می‌کند.

کاربر سپس می‌تواند فایل دیجیتالی را دانلود کرده و آن را برای چاپ به صورت سه‌بعدی به یک شرکت چاپ سه‌بعدی برده و محصول نهایی را به دفاتر PrintToPeer ارسال کند.

کاربران پیشرفته نیز می‌توانند با دانلودکردن شکل پایه مدالیون بر روی رایانه‌هایشان و اصلاح آن توسط دست و با استفاده از نرم‌افزار CAD مدالیون را ایجاد کنند.

شکل مدالیون‌ها بدین معنی‌است که شیوه‌های فراوانی برای مونتاژکردن این پروژه وجود دارد، درست همان طور که روش‌های متعددی برای کنارهم‌گذاشتن لگوها یا بلوک‌های ساختمان وجود دارد.

زمانی که تمامی مدالیون‌ها ساخته شدند، «دو بوئر» آن‌ها را برای تشکیل یک اثر هنری به یکدیگر متصل خواهد کرد.

محصول نهایی طی جشنواره هنر و مهندسی Beakerhead که در تاریح ۱۴ سپتامبر در آلبرتای کانادا برگزار می‌شود، به نمایش در خواهد آمد.