محقق ایرانی دانشگاه میشیگان و همکارانش موفق به ارائه راهبردی شدند که با استفاده از آن امکان موفقیت کاشت دندان‌ها در لثه افزایش می‌یابد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا‌ طلوع شکوه‌فر و همکارانش از نانولوله اکسید تیتانیوم به جای اکسید تیتانیوم توده‌ای در ساخت پایه دندان مصنوعی استفاده کردند.

برای کاشت دندان ابتدا پایه‌ای درون لثه کار گذاشته می‌شود که معمولا از جنس تیتانیوم است، دندان مصنوعی روی این پایه سوار می‌شود. این دندان‌ها نسبت به دندان‌های پل شده یا بریج که نوعی روش کاشت دندان است، شباهت بیشتری به دندان طبیعی دارد. شانس موفقیت کاشت دندان به این روش بسیار بالاست، اما در برخی موارد عدم پذیرش مشاهده می‌شود که در چنین مواقعی باید دندان کاشته شده را کَند.

پژوهشگران دانشگاه صنعتی میشیگان قصد دارند با استفاده از فناوری نانو احتمال بروز مشکل در این دندان‌ها را به صفر برسانند.

شکوه‌فر می‌گوید: ما روی نانولوله‌های اکسید تیتانیوم تست‌های متعددی انجام دادیم تا مقدار سمی‌ بودن این ترکیب را مورد بررسی قرار دهیم، نتایج کار ما نشان داد این ماده اثر منفی روی سلول‌ها ندارد. نکته جالب توجه این است که سلول‌های استخوانی، اوستئوبلاست‌ها، روی این نانولوله‌ها با سرعت بیشتر رشد می‌کنند.

این گروه نشان دادند که سلول‌های استخوان چسبندگی بیشتری به نانولوله‌های اکسید تیتانیوم دارند، در نتیجه سرعت رشد آنها روی این نانولوله‌ها بیشتر از سطح تیتانیوم معمولی است. نانولوله‌ها می‌توانند برای رهایش دارو مورد استفاده قرار گیرند.

این گروه تحقیقاتی درون نانولوله‌های اکسید تیتانیوم را از داروهای ضد تورم و عفونت پر کردند و سپس با استفاده از جراحی آنها را درون لثه قرار دادند. با این کار دارو به آهستگی رهاسازی شده و اثرات منفی جراحی را به حداقل می‌رساند.

محققان این پروژه معتقدند که برای کاهش احتمال بروز عفونت می‌توان درون این نانولوله‌ها را با نانوذرات نقره پر کرد. نانوذرات نقره دارای اثرات ضد میکروبی است، در حالی که به سلول‌های سالم آسیبی نمی‌رسانند. نکته مهمتر این که این نانوذرات مانع تشکیل فیلم زنده (Biofilm) در اطراف قطعه کاشته شده می‌شود، این فیلم محل تجمع باکتری‌هاست که زدودن آنها بسیار دشوار است.

به نوشته سایت نانو، یکی از ویژگی‌های مثبت نانولوله‌های تیتانیوم در شفافیت آنها است که موجب می‌شود تا از نظر ظاهری مشکلی برای دندان کاشته شده پیش نیاید. شکوه‌فر و همکارانش پیش‌بینی می‌کنند این یافته آنها به سرعت روانه بازار شود، آنها قصد دارند تا با ثبت این یافته، از مالکیت فکری آن حفاظت کنند.