محققان دانشگاه برکلی سیستم ماهواره‌یی جدیدی را توسعه داده‌اند که از قابلیت تشخیص بموقع حریق‌های واقعی از هشدارهای اشتباهی، برخوردار است.

در سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۶۷ هزار مورد حریق روی داد که باعث تخریب بیش از ۹ میلیون هکتار مناطق مسکونی، مزارع کشاورزی و جنگل ها شد.

وقوع آتش سوزی علاوه بر تهدید جان هزاران نفر از ساکنان مناطق شهری و روستایی، باعث آلودگی شدید مناطق اطراف می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات، یافتن به موقع حریق و مقابله با آن پیش از گسترش یافتن به مناطق اطراف است.

تشخیص حریق در حال حاضر محدود به مشاهدات انسانی و استفاده از برخی از دستگاه‌های تشخیص نور و حرارت است؛ اما محققان دانشگاه برکلی سیستم ماهواره‌یی جدیدی را توسعه داده‌اند که از درصد خطای بسیار ناچیزی برخوردار بوده و می‌تواند حریق را پیش از خارج شدن از کنترل، شناسایی کند.

این سیستم ماهواره‌یی با کمک داده‌های بدست آمده از مشاهدات انسانی در ترکیب با نظارت هوایی و دستگاه‌های تشخیص نور می‌تواند اطلاعات لحظه‌یی از وقوع آتش‌سوزی در مناطق مختلف زمین ارائه کند.

ماهواره سیستم تشخیص حریق FUEGO با هزینه چند صد میلیون دلاری ساخته می‌شود که در مقایسه با هزینه متوسط سالانه ۲.۵ میلیون دلاری برای مقابله با حریق در آمریکا، مقرون به صرفه‌تر است.

ماهواره FUEGO مجهز به دوربین آنبورد، فیلتر مادون قرمز و دستگاه ضبط تصاویر است که اقدام به اسکن سطح کره زمین و بررسی نقاط درخشان می‌کند؛ آنالیزهای رایانه‌یی دقیق بر روی هر نقطه درخشان تعیین کننده وقوع یک حریق واقعی در منطقه است.

این سیستم ماهواره‌یی قادر به تهیه تصاویر هر چند ثانیه یکبار از سطح زمین و قدرت محاسباتی بالا برای تمایز قائل شدن بین حریق واقعی از هشدارهای اشتباه است.