فناوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت ماژول جهت تولید و ذخیره کلیدها، انجام عملیات رمزنگاری و امضای دیجیتال (کیا۳) شدند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دکتر محمود شیخ زین‌الدین، رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اعلام این خبر گفت: ماژول امنیتی کیا ۳ یک محصول سخت افزاری است که به عنوان ابزاری کاملا امن و مطمئن جهت تولید و ذخیره کلیدها، انجام عملیات رمزنگاری و امضای دیجیتال بکار برده می­‌شود.

وی با بیان اینکه طراحان کاربردهای رایانه‌ای می‌توانند امنیت مطلوب را در این کاربردها با بهره گرفتن از ماژول کیا۳ به عنوان یک منبع نفوذناپذیر امنیت، تامین کنند، افزود: از جمله مهم‌ترین سرویس‌های امنیتی که ماژول کیا۳ ارائه می‌کند، می‌توان به انواع سرویس‌های محرمانگی، صحت، احراز اصالت و دیگر خدمات اشاره کرد.

شیخ زین الدین ادامه داد: با استفاده از این خدمات، طراحان نرم‌افزار می‌توانند امنیت کاربردهایی همچون انتقال، پردازش و ذخیره امن اطلاعات حساس، قفل‌گذاری نرم‌افزارهای ارزشمند، رمزنگاری با کلیدهای مخفی درون ماژول، ‌احراز اصالت مطمئن کاربران و ... را با سهولت هرچه بیشتر فراهم کنند.

وی با بیان اینکه هسته اصلی ماژول کیا۳ یک سیستم عامل استاندارد کارت هوشمند مبتنی بر استاندارد ISO ۷۸۱۶ است، عنوان کرد: با این وجود ماژول کیا۳ علاوه بر حالت کارت هوشمند، به صورت توکن نیز قابل استفاده است که رابط کارت هوشمند کیا۳ با پشتیبانی از این سیستم‌عامل، سرویس‌های کارت هوشمند اصیل و نه شبیه‌سازی شده را به برنامه‌های کاربردی توسعه‌دهندگان حرفه‌ای ارائه می‌دهد.

رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اضافه کرد: ماژول کیا۳، با بهره‌گیری از طراحی و پیاده‌سازی بر اساس نیازمندی‌های کشور یک محصول بومی به حساب می‌آید که وسعت زیاد و کیفیت بالای خدمات امنیتی این ماژول، حتی در مقایسه با محصولات خارجی نیز، آن را به یک محصول منحصر به فرد تبدیل کرده است.

به گفته رییس این مرکز علم و فناوری، قابلیت تولید زوج کلید بصورت سخت افزاری تا چهار هزار و ۹۶ بیت، قابلیت امضای دیجیتال اسناد بصورت سخت افزاری تا چهار هزار و ۹۶ بیت، قابلیت استفاده از الگوریتم رمز بومی پایا۲، نصب نرم‌افزارهای مورد نیاز به صورت خودکار از حافظه داخلی توکن (سی‌دی‌رام مجازی داخلی)، نرم افزار مدیریت توکن فارسی و انگلیسی، قابلیت بروز رسانی خودکار نرم افزار مدیریت توکن و پوشش کل فضای حالت برای تولید کلیدهای متقارن و نامتقارن از جمله ویژگی­‌های این ماژول سخت افزاری است.