شرکت آمریکایی World View طرح جاه‌طلبانه‌یی برای علاقه‌مندان فضا ارائه کرده است که امکان سفر به لبه فضا در ارتفاع ۳۰ کیلومتری بالای زمین را درون یک کپسول فضایی لوکس فراهم می‌کند.

سفر درون این کپسول به لایه استراتوسفر بین ۹۰ دقیقه تا دو ساعت بطول می انجامد و مسافران در طول پرواز می‌توانند آزادانه در محیط کپسول حرکت کرده و مناظر اطراف را مشاهده کنند؛ بازگشت به زمین نیز ۴۰ دقیقه بطول می‌انجامد.

شش مسافر به همراه دو خلبان درون کپسول تحت فشار مستقر شده و کپسول از طریق یک بالن هلیومی به لبه فضا یعنی لایه استراتوسفر در ارتفاع ۳۰ کیلومتری منتقل می شود؛ زیر بالن و در قسمت بالای کپسول نیز چتر نجاتی برای فرود ایمن در نظر گرفته شده است.

کپسول فضایی مراحل نهایی طراحی را پشت سر می گذارد، اما مقامات اداره هوانوردی فدرال (FAA) اعلام کرده اند که برای صدور مجوز پرواز باید تمامی الزامات ایمنی مورد نیاز برای سفر سرنشین دار به مدار زمین رعایت شود.

چند مرحله تست پرواز تا پایان سال جاری میلادی انجام خواهد شد و فروش بلیت ۷۵ هزار دلاری برای هر مسافر نیز تا چند ماه آینده آغاز می‌شود؛ برنامه رسمی پروازهای تجاری از سال ۲۰۱۶ آغاز می‌شود.

برخلاف طرح کپسول فضایی شرکت World View، مسافران فضاپیمای SpaceShipTwo شرکت ویرجین گالاکتیک شامل شش مسافر و دو خلبان با تهیه بلیت ۲۵۰ هزار دلاری، سفر زیر مداری تا ارتفاع تقریبی ۱۱۰ کیلومتری و چند دقیقه شرایط بی‌وزنی را تجربه می‌کنند.

شرکت ویرجین گالاکتیک از شروع پروازهای تجاری تا تابستان ۲۰۱۴ خبر داده است.