چین اعلام کرده است با هدف کاهش رنج حیوانات و در عین حال استفاده از مزایای علمی شیوه‌های نوین آزمایش محصولات آرایشی، بدنبال توسعه روش های آزمایشات غیرحیوانی برای تولید محصولات است.

چین چهارمین بازار بزرگ محصولات آرایشی جهان محسوب می‌شود، اما برای آزمایش محصولات جدید و ترکیبات خام همچنان از حیوانات استفاده می‌کند.

سازمان های حمایت از حیوانات در سراسر جهان تلاش گسترده‌یی را برای توقف روند محصولات آزمایشی روی حیوانات انجام می‌دهند که در مهمترین تلاش، اتحادیه اروپا آزمایش محصولات آرایشی بر روی حیوانات را ممنوع اعلام کرده است.

شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی در چین و شرکت‌های فعال بین‌المللی با تصویب این قانون دچار مشکل جدی شده‌اند، چراکه اتحادیه اروپا فروش محصولات جدید خارجی که بر روی حیوانات آزمایش شده‌اند را نیز ممنوع کرده است.

کمپین بین المللی Be Cruelty-Free با هدف مقابله با آزمایش محصولات آرایشی بر روی حیوانات تشکیل شده است و بسیاری از کشورها برای از دست ندادن بازار محصولات خود، مجبور به اعمال تغییرات در آزمایش محصولات شده‌اند.

دولت چین نیز به تازگی موافقت خود را با انجام آزمایشات غیر حیوانی محصولات آرایشی اعلام کرده است که با وجود هزینه بر بودن، از مزایای علمی بالاتری برخوردار است.

دولت چین در حال کار بر روی طرح پنج ساله یی با هدف معرفی ۱۰ روش آزمایش غیرحیوانی با الگوبرداری از شیوه‌های موجود در جهان است.