زمانی همه‌ی ما فکر می‌کردیم زوج‌های کارتونی برادر - خواهر هستند و تلویزیون هم می‌خواست ما همین‌طوری فکر کنیم، ولی حالا فضا دارد به سمتی می‌ورد که همه با هم ازدواج می‌کنند و بعد هم دست به زاد‌ و ولد می‌زنند!

کودکان و نوجوانان ایرانی این روزها زیر رگبار و توفان و سیلاب تبلیغات درباره‌ی ازدواج هستند؛ از کتاب‌های درسی بگیرید تا برنامه‌ی رادیو تلویزیون. همین امروز خانم منیژه حکمت خانواده‌ی کپل «شهر موش‌ها» را معرفی کرده و گفته است: «در ادامه‌ی فیلم‌برداری این فیلم، کپل و نارنجی با یکدیگر ازدواج کردند و کپلک و صورتی فرزندان آن‌ها هستند.»

در دهه‌ی شصت که ما شهر موش‌ها می‌دیدیم، فکر می‌کردیم این موش‌ها همه با هم خواهر برادر هستند. اگر خیلی خیلی ذهن‌مان منحرف بود، فکر می‌کردیم دختر عمو پسرعمو هستند و در آینده می‌توانند با هم ازدواج کنند، ولی اصلا فکر نمی‌کردیم که ازدواج‌شان را ببنیم. اما بچه‌های امروزی قرار است هم ازدواج آن‌ها را ببینند و هم بچه‌دار شدن‌شان را و شاید نوه‌دار شدن‌شان را!

اصولا این روزها به گونه‌ای تبلیغ می‌شود که بچه‌ها بدانند در آینده یک راه بیش‌تر ندارند و آن هم ازدواج کردن و بچه‌دار شدن است. اما به نظرم سازندگان «شهر موش‌ها» یک جای کار اشتباه کرده‌اند و باید کاری کنند که کپل و نارنجی یک بچه‌ی دیگر داشته باشند، چون مدیرکل دفتر جمعیت وزارت بهداشت گفته است هر خانواده ایرانی باید ۳ فرزند داشته باشد و این از سیاست‌های مهم وزارت بهداشت است!

به هر حال این روزها حرف از ازدواج در برنامه‌های کودک و نوجوان‌ یک امر طبیعی است و بچه‌های امروزی مثل ما فکر نمی‌کنند و می‌دانند که آن بچه‌هایی که لک‌لک توی بقچه می‌آورد، همه داستان است! زمانی همه‌ی ما فکر می‌کردیم زوج‌های کارتونی برادر - خواهر هستند و تلویزیون هم می‌خواست ما همین‌طوری فکر کنیم، ولی حالا فضا دارد به سمتی می‌ورد که همه با هم ازدواج می‌کنند و بعد هم دست به زاد‌ و ولد می‌زنند! خدا آخر عاقبت‌مان را به‌خیر کند!

باقی بقای‌تان!

رضا ساکی