موزه ملی اسکاتلند از کاربران آنلاین خواسته در فرایند کنار هم قراردادن سه هزار قطعه سنگ Hilton of Cadboll به محققان این سازمان کمک کنند.

در این پروژه از علاقه‌مندان به گیم خواسته شده از یک برنامه سه‌بعدی منحصر‌به‌فرد برای کمک به گشودن معمای سنگی استفاده کنند که متعلق به حدود ۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در Invernesshire کنده‌کاری شده است.

گفته می‌شود، گیمرها در دستکاری اشیای موجود بر روی صفحه بهتر عمل می‌کنند و مهارت‌شان می‌تواند در کمک به متخصصان برای تفسیر نمادهای برجسته و کنده‌کاری‌های این سنگ کارآمد باشد.

این سنگ در «ایستر راس» واقع در ارتفاعات شمالی اسکالتند کشف شد.

سال گذشته تحقیقات در مورد این سنگ نشان داد که شخصیت اصلی که بر روی آن توصیف شده، یکی از قدیمی‌ترین توصیفات از مسیح در اسکاتلند بوده است.

کنده‌کاری‌ها پس از این که این قوم به مسیحیت تغییر مذهب دادند، بر روی سنگ شنی محلی ایجاد شدند تا آن‌ها دین جدیدشان را جشن بگیرند، اما در طول قرن‌ها این سنگ چندین بار شکسته شد.

سنگ مزبور که هم‌اکنون در موزه ملی اسکاتلند در ادینبورگ نگهداری می‌شود، هنر و نمادگرایی پیشرفته‌ای را به نمایش می‌گذارد.

در نقطه‌ای در تاریخ و احتمالا حین توفانی در سال ۱۶۷۴ این سنگ سقوط کرد و بخش پایینی آن از بین رفت.

در سال ۱۶۷۶ کنده‌کاری اصلی صلیب مسیح قطعه‌قطعه‌ شد و با نوشتاری که به‌یاد‌آوردنده یک مرد محلی به نام الکساندر داف و سه همسرش بود، جایگزین شد.

حفاری‌ها در مکان اصلی این سنگ منجر به کشف قاعده آن به همراه سه هزار قطعه شکسته‌شده مسیح شد که اکثر آن‌ها کوچک‌تر از کف دست هستند.

موزه ملی اسکاتلند پلتفرمی را برای گیمرهای آنلاین طراحی کرده تا بتواند از آن‌ها برای کنار هم قرار دادن این قطعات یاری بجوید.

این قطعات به بیمارستان عمومی بوردرز منتقل و در درون یک اسکنر سی تی قرار داده شدند.

قطعات دیجیتالیزه شده سپس در درون یک برنامه رایانه‌ای قرار گرفتند.

از تاریخ جمعه ۲۵ اکتبر هر فردی می‌تواند به صورت آنلاین با مدل‌های سه‌بعدی در زمان واقعی تعامل برقرار کند.