یک عکاس نجومی گفت: عکاسی شب یا نجومی، نشاطی را به جوانان می‌دهد که شاید عکاسی روز به آن‌ها ندهد، ولی گرانی تجهیزات و ادوات نجومی، کار را برای علاقه‌مندان سخت کرده است.

احمد کریمی درباره امکانات و تجهیزات عکاسی نجومی در کشور، گفت: اکثر امکاناتی که در جهان وجود دارد در ایران نیز یافت می‌شود ولی به این شکل است که هر اندازه که پول دهی، آش می‌خوری. مشکلات مهم، گرانی این تجهیزات و امکانات است. فکر می‌کنم قبل از این مشکلات اقتصادی و گرانی‌ها، در زمینه‌ی عکاسی نجومی بسیار قوی‌تر بودیم. زیرا تهیه ابزار با سرعت بیشتری انجام می‌شد.

وی افزود: این گرانی باعث شده است که امکانات از دسترس عکاسان دور شود و در این قضیه افت کنیم. اکنون چیز زیادی نمی‌بینیم از کسانی که سال‌ها پیش با علاقه به مناطق کوهستانی یا کویری می‌رفتند و چند شب را در آنجا می‌ماندند و مشغول رصد و عکاسی می‌شدند. این امر بسیار کم شده است که می‌توان دلیل اصلی را گرانی تجهیزات و تهیه دشوار آن‌ها دانست.

این عکاس نجومی با اشاره به جایگاه نجوم ایران در جهان تصریح کرد: کشور ایران در این زمینه در جهان شناخته شده است. دوستانی داریم که باعث شدند تا جایگاه ایران در جهان بدرخشد. مانند بابک امیرتفرشی که تصاویر بی‌شماری از آسمان شب و تلفیقش با مناظر طبیعی جهان دارد، او با به راه انداختن پروژه‌ای با نام "جهان در شب" به ترویج علم نجومی می‌پردازد.

کریمی در پاسخ به این سوال که جایگاه عکاسی نجومی میان مردم ایران چگونه است و چقدر شناخت روی این حرفه دارند؟ اظهار کرد: شناخت مردم از عکاسی نجومی بیشتر از قبل است و شناختشان نیز بیشتر شده است. اکنون مردم می‌دانند که عکاسی نجومی چقدر لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است. ولی به دلیل سختی در فراهم کردن امکانات و در دسترس نبودن تجهیزات جدید برای همه اقشار علاقه‌مند، نمی‌توان آن‌ها را تجربه کرد و این عدم تجربه عکاسان این فعالیت زیبا را حسابی کاهش داده است.

وی با اشاره به مشکلات این حرفه تصریح کرد: اولین مساله، مساله مالی است که گریبان‌گیر همه شده؛ مخصوصا قشر علاقه‌مند که بسیار حیف است این قشر، نتوانند این هزینه‌ها را پرداخت کند و در این عرصه خوش بدرخشد. این روزها تهیه یک تلسکوپ شکستی مناسب و یا یک پایه اتوماتیک عکاسی نجومی شاید به اندازه قیمت یک خودرو تمام شود. تازه بگذریم که امکانات جانبی این حرفه گاه از قیمت خود دوربین عکاسی نیز گران‌تر است.

این عکاس با اشاره به نقاط قوت این حرفه در کشور، بیان کرد: مهم‌ترین نقطه قوت در عکاسی نجومی در ایران، وجود فضاهای تاریک بسیار است که باید به آن توجه شود تا از بین نرود؛ منظور از فضاهای تاریک، نقاطی است که از آلودگی نوری شهرها کیلومترها فاصله دارد. این فضاها در ایران کم نیستند و تنها به کمی حمایت مسؤولانه نیاز دارند تا به مکان‌های امن و مجهز برای اقامت منجمان و یا عکاسان نجومی بدل شود.

وی افزود: باید به آلودگی نوری در کشور نیز بسیار توجه شود تا بیش از این گسترش پیدا نکند. زیرا آلودگی نوری یکی از معضلات جدید زیست‌محیطی و مشکلات اساسی عکاسان شب به هنگام عکاسی است که روی عکس‌ها تأثیرات مخرب زیادی می‌گذارد.

کریمی در سخن پایانی‌اش گفت: عکاسی نجومی جزو کارهای فوق‌العاده و فعالیت‌های علمی خاصی است که توسط جوانان ایران حتی با کمبود امکانات پیش می‌رود. عکاسی شب و نجومی، نشاطی را به جوانان می‌دهد که شاید عکاسی روز به آن‌ها ندهد. این امر باعث می‌شود تا در طول یک شب تاریک با خواب شیرین مقابله کنند و در تمام شب با آسمان بالای سر و شگفتی‌های آن، حسابی سرگرم شوند.