مبتکران با الهام از اندازه و مانور پذیری لاک پشت ها، نوعی روبات ساخته اند که می تواند بقایای کشتی شکسته ها را در دریا کاوش کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این پروژه کهARROWS نام دارد و با بودجه اتحادیه اروپا انجام شده است نمونه اولیه روبات U-CAT که همان لاک پشت دریایی کاوشگر کشتی های غرق شده در دریا است ساخته شده است.

روبات U-CAT درست مانند یک لاک پشت واقعی چهار باله دارد که مستقل از یکدیگر حرکت کرده و بسته به مکان هدف، امکان شنا به سمت بالا و پایین، جلو و عقب را برای او فراهم می آورند. پروانه ها نیز همین کارها را امکانپذیر می کنند اگرچه در این فرایند و به خاطر زیر و رو کردن محیط دید را کاهش می دهند.

روبات U-CAT خودکار است و از این رو نیازی به کابل کنترل کننده که ممکن است در مسیر گره بخورد یا قطع شود، ندارد. بر روی این روبات یک دوربین ویدیویی نصب شده که تصاویر را ضبط می کند و بعدا می توان از آن به عنوان نقشه بصری از درون کشتی شکسته غرق شده استفاده کرد.

قرار است از این فناوری در مناطق باستان شناسی زیر آب در دریای مدیترانه و دریای بالتیک به طور آزمایشی استفاده شود. ایده این است که روبات U-CAT در نهایت با همکاری دیگر روبات های زیر آبی که بسیار بزرگ و گران قیمت هستند بتواند وارد لاشه کشتی ها شده و آنها را کاوش کند.

دانش پژوهان می گویند روبات U-CATs ممکن است دیگر تنها لاک پشت روباتیک در دریا نباشند چرا که به طور همزمان دانشمندان گروه تحقیقاتی ETH زوریخ در حال ساخت لاک پشت های روباتی خودشان موسوم به naro-tartaruga هستند.