نتایج تحقیقات دانشمندان در بیمارستان سانکارا نترالایا در هندوستان نشان می دهد که ترکیبی در انگور قرمز کشف شده که به نانوذرات طلا کمک می کند که سلولهای سرطانی را در آزمایشگاه از بین ببرند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در چند دهه اخیر تحقیقات نشان داده است که ترکیب نانوفناوری با شیمی درمانی عوارض جانبی آن را کاهش می دهد چرا که در این شرایط شیمی درمانی تنها سلولهای سرطانی را هدف می گیرد و بافتهای سالم دست نخورده باقی می مانند.

همچنین یک ترکیب طبیعی کشف شده که می تواند عوارض جانبی را به حداقل برساند. در سال ۲۰۱۲ یک تیم از دانشمندان ازدانشگاه میسوری آمریکا به این نتیجه رسیدند که پس از کاهش دوز دارویی شیمی درمانی، چای سبز و نانوذرات طلا توانستند سلولهای سرطانی را در سرطان پروستات از بین ببرند.

تیم تحقیقاتی سانکارا نترالایا از هندوستان با الهام از این تحقیق تحقیقات خود را از اوایل سال جاری با حمایت تیم نانوی وزارت علم و فناوری این کشور آغاز کرد.

دکتر کریشناکوما رئیس مجله بین المللی پزشکی نانو به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی گفت: تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه ما نشان می دهد که ترکیب انگور قرمز به اندازه چای سبز موثر است. ترکیبات انگور قرمز سلولهای سرطانی را هدف می گیرند. یکی دیگر از مزایایی که در انگور قرمز کشف کردیم این بود که ترکیبان این میوه تصاویر بهتری در اسکنهای انجام ارائه می کنند. پزشکان با استفاده از ترکیبات این میوه تصویر بهتری از اتفاقاتی به دست می آیند که پیش و قبل از درمان در سلول رخ می دهد.

ترکیب انگور قرمز که در این تحقیق استفاده شده دارای کاربردهای بسیاری در پزشکی است. از این ترکیب در بیمارانی که دارای علائمی چون تهوع و بیماریهایی چون وبا و مشکلات کبدی دارند استفاده می شود.

سوشما کالمودیا محققی از دپارتمان نانوفناوری سانکارا نترالایا گفت: این تیم از عصاره انگور قرمز و سایر ترکیبات شیمیایی برای ترکیب کردن نانوذرات طلا در یک دمای خاص در آزمایشگاه استفاده کردند. فرآیند ترکیب انگورهای قرمز با کلراید طلا نانوذرات طلا را شکل می دهد.

نانوذرات طلا پس از تماس با سلولهای سرطانی سینه در یک ظرف آزمایشگاهی به طور موثری وارد سلولهای سرطانی شدند.

براساس اظهارات دانشمندان این ترکیب می تواند برای انتقال درمان مناسب به سلولهای هدف موثر باشد. این روش می تواند برای تشخیص و درمان تمام سرطانها به کار رود، اما هنوز هم باید تحقیقات بیشتری برای استفاده از این شیوه در درمان انجام شود.