هزاران محقق در سراسر جهان هزینه‌های زیادی را صرف نصب پنلهای خورشیدی سازگار با محیط زیست کرده‌اند اما پژوهش جدید دانشمندان نشان داده که بیشتر آنها احتمالا این پنل‌ها را به سمت اشتباه قرار داده‌اند.

خرد رایج در نیمکره شمالی این است که پنلهای خورشیدی را به سمت جنوب قرار دهند تا مواجهه بیشتری با نور خورشید در طول روز داشته باشند.

معماران و نصب‌کننده‌ها مثل یک قانون از این رویکرد در تمامی اوقات به ویژه در نصب پنلهای خورشیدی خانگی استفاده می‌کنند اما پژوهش انجام شده توسط موسسه تحقیقات پکان استریت بر روی خانه‌های دارای پنلهای خورشیدی در آستین تگزاس، نشان داده که پنلهای به سمت غرب احتمالا انرژی بیشتر و مناسب‌تری از خورشید دریافت می‌کنند.

دانشمندان دریافتند که زمانی که ساکنین خانه‌ها، پنلهای خود را به سمت غرب برگردانده بودند، روزانه برق بیشتری تولید می‌کردند.

آنها همچنین در ساعات بعدازظهر که شبکه‌های برق اوج تقاضا را تجربه می‌کنند، برق بیشتری تولید می‌کردند.

اگرچه این افزایش میزان ناچیزی به اندازه دو درصد بوده، کارشناسان اظهار کردند که در طول سال مطمئنا بر آن افزوده خواهد شد.

علاوه بر آن، کاهش اتکا بر شبکه برق در ساعت اوج مصرف تا ۶۵ درصد به نسبت میزان ۵۴ درصدی پنلهای رو به جنوب می‌تواند بازدهی گسترده‌ای فراتر از یک خانه داشته باشد.

پنل‌های خورشیدی از سلول‌های فوتوولتائیک ساخته شده‌اند که لایه‌ای از ماده ای نیمه رسانا معمولا از جنس سیلیکون روی آنها کشیده شده است.

هنگامی که نور روی سلول می‌تابد، یک میدان الکتریکی روی لایه‌ها ایجاد می‌کند. هرچه نور خورشید قویتر باشد، برق بیشتری تولید می‌شود.