معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی غیر رسمی و تشویق دانشجویان و استادان برای کاندیداتوری دریافت جایزه پانزدهمین جشنواره ابن سینا، اظهار کرد: امسال در برخی محورها که به عنوان معیارهای ارزیابی برگزیدگان در جشنواره ابن سینا مشخص شده، یکسری اصلاحات جزئی انجام شده است.

دکتر مسعود یونسیان در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به یکسری اصلاحات صورت گرفته در برخی محورها که به عنوان معیارهای ارزیابی برگزیدگان در جشنواره ابن سینا مشخص شده است، افزود: یکی از شروط در محور مقاله برتر، انتشار آن در مدت سه سال گذشته است؛ که امسال قرار شد علاوه بر شروط دیگر صرف نظر از سال انتشار، مقاله‌ای که بیشترین تعداد ارجاعات را داشته است و تاکنون جایزه‌ای دریافت نکرده نیز معرفی شود.

وی اضافه کرد: تغییر دیگر که مدیریتی است نه ساختاری، به خدمات ویژه در حوزه ارائه خدمات سلامت مرتبط است؛ بر این اساس قرار شد از بیمارستان‌ها و دانشکده‌ها نیز دعوت به عمل آید که کاندیدای مورد نظر خود را معرفی کنند. همچنین از سوی دیگر به جای اینکه نامزدهای این محور در زیر کمیته‌های پژوهشی و آموزشی بررسی شوند، در کمیته مشترک و نهایی داوران مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

یونسیان با تاکید بر مشارکت بیشتر گروه‌ها و دانشجویان در معرفی پایان‌نامه پژوهشی و انتخاب استاد پیشکسوت، تصریح کرد: منابع متعددی برای انتخاب نامزدها لازم است تا علاوه بر رییس دانشکده‌ها و مدیر گروه‌ها، دانشجویان هم بتوانند کاندیدای خود را معرفی کنند. بنابراین قرار شد اقداماتی صورت گیرد که گروها و دانشجویان هم در زمینه معرفی پایان‌نامه برتر و استاد پیشکسوت فعال‌تر شوند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ادغام دو محور سایت اینترنتی برتر همچنین دانشکده و فرد برتر در زمینه ارتقای رتبه دانشگاه در رده بندی وبو متریکس تصریح کرد: با توجه به همپوشانی این دو محور و تجهیز همه واحدها به سایت اینترنتی همچنین اهمیتی که این مساله در مجموعه‌ها پیدا کرده است، هر دو را ادغام کردیم و قرار بر این شد که به محور ارتقای رتبه دانشگاه در وبومتریکس پر رنگتر بپردازیم. لازم به یادآوری است با توجه به پیشنهادات خوب مطرح شده اگر مواردی قابلیت عملیاتی شدن را دارا باشد برای جشنواره سال آینده اعمال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در مجموع تغییر کلی در محورهای جشنواره ابن سینا ایجاد نشده است، افزود: کلیات محورها قابل قبول است و ما قصد نداریم افرادی را که از قبل خودشان را آماده کردند با تغییرات ناگهانی مواجه کنیم در نتیجه اصلاحات ما به سمت مدون و مکتوب شدن مواردی پیش رفت که قبلا در کمیته داوران انجام می‌شد.

یونسیان یادآور شد: ما می‌خواهیم به نکاتی که هیات داوران به آن توجه می‌کنند شفافتر بپردازیم. در واقع تغییرات ما در فرایندها نبوده است، بلکه در جهت اصلاح اطلاع رسانی است. به عنوان مثال اگر در انتخاب پژوهشگر جوان در صورت یکسان بودن شرایط، سنت این بود که پژوهشگر با سن کمتر انتخاب شود؛ حال از این به بعد دلیل انتخاب را ذکر خواهیم کرد.

وی به احتمال وجود نارضایتی‌هایی از سوی افراد در هر دوره از جشنواره ابن سینا اشاره کرد و ادامه داد: ممکن است نتیجه داوری‌ها مورد رضایت همه نباشد، ما نمی‌توانیم بگوییم جشنواره‌ای برگزار می‌کنیم که همه از آن راضی هستند؛ طبیعی است افرادی که خود را محق دانسته و بر اساس ملاکهای داوران انتخاب نمی‌شوند، ناراضی باشند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در کشور ما فرهنگ نامزد شدن برای دریافت جایزه، فرهنگ جا افتاده‌ای نیست، اظهار کرد: در بعضی محورها افراد بر اساس مستندات سامانه‌های دانشگاه معرفی می‌شوند ولی در محورهای دیگر نیاز به کاندیداتوری افراد وجود دارد، این درحالی است که اغلب دوست داریم یک نفر ما را انتخاب کرده و در مورد همه فعالیتهای ما اطلاع داشته باشد؛ چنانچه ما در برگزاری با شکوه جشنواره ابن سینا برای برخی محورها به شدت وابسته به کاندیداتوری افراد هستیم.

وی در این خصوص توضیح داد: در محور پایان نامه‌های برتر، افراد باید خودشان کاندید شوند، چون سیستم و سامانه‌ای برای شمارش محصولات پایان‌نامه‌ها بعد از فارغ التحصیلی راه‌اندازی نشده است، این درحالی است که اغلب دانشجویان در زمان فارغ التحصیلی برای طولانی نشدن سنواتشان با حداقل‌های آموزشی تهیه شده دفاع می‌کنند و بسیاری از آنان مقاله، ثبت اختراع، دستورالعمل‌های کشوری و... خود را پس از فارغ التحصیلی به سرانجام می‌رسانند.

یونسیان بخش پایان‌نامه‌ها را پررنگترین محوری دانست که دانشجویان می‌توانند در آن مشارکت کنند و افزود: معیار انتخاب، پایان‌نامه‌های پژوهشی پایان یافته طی سه سال گذشته است. ما دانشجویان مستعد زیادی داریم و از آنجا که در این مدت ارتباط این افراد با ما قطع شده است، لذا تقاضا داریم دانشکده‌ها، بیمارستان‌ها، گروه‌ها، تک تک استادان و دانشجویان، اشخاصی را که واجد شرایط هستند، معرفی کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان، اطلاع رسانی غیر رسمی و تشویق یکدیگر برای کاندیداتوری دریافت جایزه را خواستار شد و اضافه کرد: اگرچه همه به اتوماسیون دسترسی دارند، ولی مشاهده شده که مکاتبات اداری به دست همه استادان نمی‌رسد بنابراین ارتباطات فردی تاثیر بیشتری از تبلیغات رسمی دارد، در نتیجه باید افراد واجد شرایط را به مشارکت تشویق کنیم تا اعتبار دانشکده، گروه و جشنواره بالا رود و همه شانس برگزیده شدن داشته باشند. البته باید به خاطر داشت ما اطلاع رسانی رسمی را از طریق اتوماسیون، ایمیل، پوستر و... انجام می‌دهیم؛ ولی ارتباطات فردی و شاخه درختی با افرادی که در تماس هستیم نیز بسیار موثر است.

بر اساس این گزارش، هر ساله جشنواره ابن سینا به منظور پاسداشت استادان و پژوهشگران در حوزه آموزش و پژوهش، در نیمه بهمن ماه، به نشانه سالروز تاسیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در محل تالار ابن سینای دانشکده پزشکی برگزار می‌شود.