دانشمندان اسکاتلندی قدرتهای حفاظت کننده شیر اولیه گاوها را که ۴۸ ساعت پس از تولد گوساله تولید کرده، در برابر آلودگی بررسی کردند.

به گزارش خبرگزار ی مهر، محققان دانشگاه ادینبورو نیپیر در اسکاتلند این تحقیقات را با هدف این که آیا نوشیدن شیر گاو ۴۸ ساعت پس از تولد گوساله می تواند به ریه های ورزشکاران کمک کند تا از اثرات هوای آلوده در امان بمانند، آغاز کردند.

این شیر که از آن با عنوان آغوز گاوی یاد می شود اولین شیر گاو پس از تولد گوساله است که غنی از آنتی اکسیدان بوده و می تواند به مشکلات معده چون اسهال کمک کرده و عملکرد ورزشی را افزایش بدهد.

دانشمندان اکنون امیدوارند که بتوانند از این شیر برای حفظ ورزشکاران در المپیک ۲۰۱۶ ریو کمک کنند، چرا که این شهر به سطح بالا آلودگی هوای خود مشهور است.

دکتر الیسا گومز به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی اظهار داشت: ما در حال حاضر روی ورزشکاران رشته دوچرخه سواری آزمایشهایی انجام داده ایم و آغوز گاوی را به مدت دو هفته برای آنها فراهم کرده ایم.

وی افزود: ما عملکرد این ورزشکاران را تحت نظر داریم، این عملکرد در اتاقهای ویژه ای که از نظر زیست محیطی هوای داغ، مرطوب و آلوده ریو را شبیه سازی کرده درحال دوچرخه زدن بررسی می شود. ما همچنین به دنبال بررسی این موضوع هستیم که آیا آغوز گاوی می تواند تورم ریه و خستگی ورزشکاران را در دوره عملکرد آنها ارتقا دهد و یا به فرآیند بهبودی پس از تمرینها سرعت ببخشد.

این دوچرخه سواران ۲۰ گرم از این شیر را هر روز مصرف کرده و پس از آن ۳۰ دقیقه دوچرخه سواری کردند.

دانشمندان در طول آزمایش نمونه خون، بزاق و مخاط بینی ورزشکاران را بررسی کرده و آزمایشهایی روی عملکرد ریه آنها در مراحل مختلف انجام می دهند تا تأثیر آغوز مشخص شود.

نتایج این تحقیق اوایل سال آتی میلادی منتشر می شود.