پژوهشگران کشورمان موفق به ساخت داروی گیاهی «سافروتین» به عنوان کاهش دهنده علایم بیماری آلزایمر شدند.

بیماری آلزایمر، شایع‌ترین نوع دمانس در افراد سالمند است که از علائم این بیماری می‌توان به تضعیف پیش رونده حافظه و تمامی عملکردهای شناختی، بی‌احساسی، اختلال در گفتار، عدم توانایی تشخیص زمان و مکان و نیز اختلالاتی در راه رفتن اشاره کرد.

داروی گیاهی ساخته شده می‌تواند در کاهش علائم این بیماری که از انواع بیماری‌های مخرب به شمار می‌رود، مورد استفاده قرار گیرد.

جمال‌الدین جمالی، مجری طرح این دارو در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این که این دارو توانسته است از وزارت بهداشت مجوز دریافت کند، گفت: این دارو به زودی وارد بازار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: طی این پروژه، نخستین داروی گیاهی آلزایمر جهان در کشورمان که بیش از ۹۲ درصد زعفران جهان را تولید می‌کند، ساخته شده است.

جمالی افزود: این دارو در چهار مرحله آلزایمر همتراز با داروهای شیمیایی وارداتی از خارج از کشور عمل کرده است و افراد می‌توانند حتی قبل از ابتلا به آلزایمر جهت جلوگیری از این بیماری آن را مصرف کنند.

به گفته وی، این دارو از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده و در رفع کمبود داروهای مورد نیاز کشور در شرایط تحریم کمک خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: میزان زعفران به کار رفته در این دارو به حدی است که هیچ تاثیر سوئی در مصرف کنندگان نداشته و در خلق و خوی انسان نیز تاثیرگذار است.

جمالی در پایان گفت:‌ روند ساخت این دارو بیش از پنج سال به طول انجامیده است.