شرکت لاکهید مارتین تا چند سال آینده هواپیمای مافوق‌صوت جدید و با قابلیت سرعت شش برابر صوت را عرضه می‌کند.

زمانی که «پرنده سیاه SR-۷۱» در سال ۱۹۹۸ بازنشسته شد، نه تنها یکی از پیشرفته‌ترین هواپیماها بلکه یکی از زیباترین سامانه‌های هوانوردی تا آن زمان به شمار می‌آمد.

هم‌اکنون تجهیزات Skunk Works متعلق به لاکهید مارتین از نسل بعدی این پرنده سیاه به نام SR-۷۲ رونمایی کرده است.

با استفاده از طراحی موتور مافوق‌صوت جدید که توربین‌ها و رمجت‌ها را ترکیب می‌کند، این شرکت اعلام کرده که SR-۷۲ بدون سرنشین با سرعت کروز شش ماخ، دو برابر سریع‌تر از نسل ماقبل خود است.

پرنده سیاه SR-۷۱ یکی از بهترین هواپیماهای تاریخ بود و اوایل دهه ۱۹۶۰ و طی جنگ سرد، توسط لاکهید مارتین و در تجهیزات سری آن به نام Skunk Works ساخته شد.

این سامانه از سال ۱۹۶۶ تا سال ۱۹۹۸ پرواز کرد و پوشش سایه‌رنگ آن بدنه تیتانیومی بی‌سابقه‌اش را می‌پوشاند.

تکنولوژی مزبور به عنوان پلت‌فرمی طراحی شد که قادر بود پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر را با سرعت‌های مافوق‌صوت ثابت و در ارتفاع ۲۴ هزار متری طی کند.

پرنده سیاه می‌توانست با سرعت و در ارتفاع بالا پرواز کند و از موشک‌های دشمن بگریزد.

فناوری موردبحث طی سال‌ها پیشرفت کرد، زیرا گرمای تولیدشده در پرواز به اندازه‌ای زیاد بود که بدنه تیتانیومی آن حرارت داده می‌شد.

پرنده SR-۷۱ همچنین به خاطر رکوردزنی‌هایش شهره خاص و عام بود و سریع‌ترین هواپیمای سرنشین‌دار عملیاتی بود که با پرواز ثابت به ارتفاع ۲۵ هزار و ۹۲۹ متری می‌رسید و هنوز هم این رکورد سرعت را در اختیار دارد.

در تاریخ یکم سپتامبر سال ۱۹۷۶، یک فروند پرنده سیاه SR-۷۱ متعلق به نیروی هوایی امریکا ظرف یک ساعت و ۵۴ دقیقه و ۵۶.۴ ثانیه با سرعت اوج حدود ۳.۲ ماخ از نیویورک به لندن سفر کرد و تا به امروز هیچ هواپیمایی با این عملکرد رقابت نکرده است.

این پرنده سیاه رکوردهای دیگری از خود به جا گذاشت و پس از جنگ سرد، بسیاری از نمونه‌های آن به موزه‌ها منتقل شدند، زیرا برنامه استفاده از آن‌ها به پایان رسیده بود.

سال ۱۹۹۰ و زمانی که SR-۷۱ به موسسه اسمیتسونیان تحویل داده شد، چهار رکورد سرعت را با پرواز از لس‌آنجلس به اوهایو به نام خود ثبت کرده بود.

گفته می‌شود، یک هواپیمای نمایشی SR-۷۲ تا سال ۲۰۱۸ پرواز می‌کند و نمونه عملیاتی آن نیز در سال ۲۰۳۰ اوج می‌گیرد.