برای نخستین بار در کشور با بهره‌گیری از دستگاه فمتو سکند (FemtoSecend)، عارضه آب‌مروارید به شیوه‌ لیزری درمان شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر مصطفی نادری، فوق تخصص قرنیه با اعلام خبر این موفقیت گفت: با بهره‌گیری از این ابزار نوین که جدیدترین و دقیق‌ترین در دنیاست، اکنون قادر به درمان انواع کاتاراکت(آب مروارید) مادرزادی، ناشی از ضربه یا وابسته به سن در کشور هستیم.

عضو تیم درمانی بیمارستان چشم پزشکی بینا، افزود: دقت عمل بالا و امکان ایجاد برش‌های بسیار ظریف و دقیق جهت درمان برخی دیگر از بیماری‌های چشم از جمله پیر چشمی، قوز قرنیه و حتی رفع آستیگماتیسم و پیوند قرنیه، مهم‌ترین ویژگی دستگاه فمتوسکند است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه کهولت سن شایع‌ترین علت بروز آب‌مروارید محسوب می‌شود، افزود: دیابت و برخی بیماری‌های روماتیسمی از دیگر علل آب مروارید به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه ایران، همگام با برخی کشورهای جهان اکنون دارای این فناوری نوین است تاکید کرد که همه بیماران دچار آب مروارید مادرزادی تا کهنسالان می‌توانند از این روش نوین بهره بگیرند.

در ادامه دکتر خسرو جدیدی، دیگر عضو این تیم جراحی، تصریح کرد: سن ابتلا به کاتاراکت در کشور کاهش نیافته بلکه به دلیل ارتقای سطح کیفی زندگی و تمایل افراد برای دید بهتر، پیگیری بیشتر شده است.

این فوق تخصص قرنیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی، افزود: روش اصلی درمان تغییر بنیادین پیدا نکرده ولی به دلیل امکان محاسبات دقیق، شرایط به گونه‌ای است که جراح می‌تواند محل ورود به داخل چشم را براساس اندازه لنز محاسبه کرده و با دقت بسیار بالا (فمتوسکند- معادل ۱۰ به توان۱۵-) و با کمترین احتمال خطای انسانی درمان را انجام دهد.

دکتر جدیدی، عضو تیم جراحی چشم بیمارستان فوق تخصصی بینا با تاکید بر این که امکان درمان عارضه آستیگماتیسم به طور هم زمان در بیمار وجود دارد، گفت: بدین ترتیب فرد برای دیدن دور نیاز به عینک نخواهد داشت.

عمل چشم پزشکی

مهران نیکخو نیز در این رابطه افزود: در روش‌های قبلی (فیکو) جراح با ابزار دستی و تیغ مخصوص جراحی وارد فضای چشم می‌شد و در آنجا اقدام به جداسازی و شکستن لنز (عدسی)کدر بیمار می‌کرد، اما اکنون این فرآیند دستی به روش لیزری مبدل شده است.

این فوق تخصص قرنیه و عضو تیم درمانی بیمارستان چشم پزشکی بینا، گفت: با لیزر "فمتو سکند" دورتا دور محل عدسی جدا شده و دقت به گونه‌ای خواهد بود که به بافت‌های اطراف به ویژه قرنیه آسیبی وارد نخواهد شد و خطای انسانی به صفر می‌رسد.

به گفته دکتر نیکخو، این روش اکنون به همت تیم فوق تخصصی جراحی قرنیه در بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی بینا، تنها بیمارستان دارنده گواهینامه بین المللی اعتبار بخشی کشور از کانادا با موفقیت در حال انجام است.

چندی پیش دکتر محمود جباروند، رییس بیمارستان چشم پزشکی فارابی نیز در حاشیه بیست و سومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران از وجود روش درمانی نوین کاتاراکت با لیزر در دنیا خبر داده و گفته بود که شانس موفقیت اعمال جراحی چشم با لیزر فمتوسکند بسیار بالاست چون برش های چشم به جای چاقو توسط اشعه لیزر انجام می شود.

به گفته دکتر جباروند با این روش نوین مقاومت چشم در برابر برخی ضربه های احتمالی افزایش یافته و مدت زمان بهبودی بیمار نیز کوتاه تر می شود.