عباس کوثری همکار و دوست زنده‌یاد صادق تیرافکن از امکان انتقال پیکر این عکاس از کانادا به ایران تا ۱۰ روز آینده خبر داد.

عباس کوثری، هنرمند عکاس و دوست زنده‌یاد صادق تیرافکن از عکاسان جوان کشورمان که چند روز پیش در کانادا در گذشت، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: انتقال پیکر این هنرمند مراحل قانونی و اداری دارد که تا چند روز آینده طی خواهد شده و پیکر وی تا ده روز دیگر به ایران باز خواهد گشت.

وی افزود: طی تماسی که با برادر تیرافکن که مقیم کاناداست داشتم باخبر شدم که پیکر وی را برای فرستادن به ایران آماده کرده‌اند ولی این انتقال مراحل و امور اداری دارد که این کارها ۱۰ روز به طول خواهد کشید.

کوثری از بازشدن وصیت‌نامه تیرافکن در روز چهارشنبه خبر داد و گفت: باید ببینیم که وی در وصیت‌نامه‌اش چه محلی را برای خاکسپاری در نظر داشته همچنین تصمیم نهایی خانواده‌اش نیز مهم است.

این عکاس مطبوعاتی در پایان توضیح داد: قطعا قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) نیز درنظر ما هست ولی احترام به نظر خودش و خانواده‌اش در اولویت خواهد بود هرچند صحبت‌های اولیه برای انتقال پیکر وی به قطعه هنرمندان نیز انجام شده است.

صادق تیرافکن صبح روز پنجشنبه پس از یک بیماری طولانی بر اثر ابتلا به سرطان در تورنتو در کانادا درگذشت. او هنگام درگذشت ۴۸ ساله بود. تیرافکن سال ۱۳۴۴ در کربلا در عراق از پدر و مادری ایرانی متولد شد و همراه خانواده در کودکی به ایران بازگشت و در خوزستان بزرگ شد. او دانش‌آموخته رشته عکس از دانشکده هنر تهران بود و عکاسی را به طور حرفه‌ای از اواخر دهه ۱۳۶۰ آغاز کرد.

تیرافکن در دوران کاری خود نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی متعدد در ایران همین طور در شهرهای مختلف جهان از جمله هوستن، نیویورک، پاریس، کبک، بروکسل، تورنتو، لندن، لوزان، لس آنجلس، چلسی، برلین، سن سباستین، مسکو و دوحه برگزار کرد. او در این مدت توانست جوایز داخلی و بین‌المللی بسیاری را به دست آورد.

برخی از آثار تیرافکن در مجموعه‌های ثابت موزه‌های مطرح چون موزه‌ بروکلین نیویورک، موزه‌ ملی بریتانیا، موزه اروپایی عکس در پاریس، موزه لاکما (لس‌آنجلس) و همچنین موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود و تعدادی از آن‌ها در حراج‌های معتبر هنری در لندن، نیویورک و دبی به فروش رسید.

تیرافکن در بسیاری از آثار خود از تکنیک فتومونتاژ یا فتوکولاژ استفاده می‌‌کرد.