دانشمندان دوربینی با چشم انداز یک حشره به دنیا ساخته اند که می تواند یک تصویر واضح از زاویه ۱۸۰ درجه ارائه دهد،

به گزارش خبرگزاری مهر، دوربین ساخته شده توسط دانشمندان چون چشم مرکب سنجاقکها و زنبورها دارای آرایه هایی از لنزهای مجزا تشکیل شده که روی یک سطح منحنی قرار گرفته است.

این دوربین می تواند یک تصویر واضح از زاویه ۱۸۰ درجه ارائه دهد، ویژگی که برای دوربینهای عادی غیر ممکن است.

محققان اعتقاد دارند که دوربین چشم حشره می تواند کاربردهای موثری در زمینه های تجسس و پزشکی داشته باشد. این دوربین شبیه چشمان برآمده یک مگس است که ۱۸۰ میکرو لنز روی آن قرار گرفته و تصاویر را زاویه ۱۸۰ درجه ارائه می کند.

جزئیات این دوربین در مجله نیجر منتشر شده است.

یکی از بزرگترین موانع تکنیکی این پروژه، ساخت آرایه لنزها روی یک سطح برآمده بود. یک تکنیک فشار دقیق شبیه پرکردن یک بالن با هوا برای تولید یک شکل نیم کره ای به کار گرفته بود.

جان راجرز محقق اصلی این پروژه از دانشگاه ایلینویز آمریکا اظهار داشت: ایده ساخت این دوربین چند سال پیش در آزمایشگاه ما شکل گرفت. از آن زمان ما احتمال تولید دوربینهای دیجیتال چشم حشره را بررسی کردیم. چنین دستگاه هایی از علایق طولانی مدت حوزه ها بسیاری بوده است؛ چرا که می توان آنها را به عنوان ابزاری برای اندوسکوپی، ابزارهای جاسوسی و کاربردهای دیگری استفاده کرد.

محققان اظهار داشتند که ترکیب دو نیمکره برای گرفتن تصویر ۳۶۰ درجه ای با استفاده از اپتیکهای نرم لاستیکی با قطعات الکترونیکی سیلیکونی دارای عملکرد بالا نیز ساده است.

دکتر جیانلیانگ زیائو از دانشگاه کلورادو بولدر اظهار داشت: ویژگیهای مهم دوربین حشره چشمی ترکیب میکرولنزها، حسگر نور و قطعات الکترونیکی روی سطح منحی است.