داده‌های پایگاه استنادی تامسون رویترز(ISI) نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران با تولید شش هزار و ۵۴۲ مقاله و کسب سهم ۱۳.۷۹۴ درصدی از کل تولید علم در جایگاه اول منطقه و سیزدهم دنیا ایستاده است.

دکتر جعفر مهراد، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با بیان این مطلب گفت: گرچه هنوز اعلام خبر قطعی تولید علم دانشمندان ایران در این رشته و رشته های دیگر برای سال ۲۰۱۲ میلادی زود است با این همه داده هایی که از پایگاه استنادی تامسون رویترز استخراج شده است نشان می دهد که ایران در رشته مهندسی با تولید شش هزار و ۵۴۲ مقاله از کل تولید علم این رشته در جهان، مقام سیزدهم دنیا را در اختیار دارد.

وی افزود: در بین ۱۳ کشور قاره آسیا، تنها چهار کشور چین، ژاپن، کره جنوبی و تایوان پیشتر از ایران قرار گرفته اند که به ترتیب دارای رتبه های اول، سوم، چهارم و یازدهم هستند. همچنین ایالات متحده با تولید ۴۲ هزار و ۲۴۶ مقاله در جایگاه دوم تولید علم رشته مهندسی نشسته است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) ادامه داد: کشورهای استرالیا، لهستان، ترکیه، برزیل، هلند، روسیه و سنگاپور بعد از جمهوری اسلامی ایران رتبه‌های چهاردهم تا بیستم را به خود اختصاص داده اند. میزان تولیدات این کشورها به ترتیب پنج هزار و ۵۹۲ مقاله، سه هزار و ۹۱۱ مقاله، سه هزار و ۶۹۷ مقاله، سه هزار و ۵۱۱ مقاله، سه هزار و ۳۲۷ مقاله، سه هزار و ۲۹۰ مقاله و دو هزار و ۶۲۴ مقاله است.

مهراد ادامه داد: در خاورمیانه، جمهوری اسلامی ایران با تولید شش هزار و ۵۴۲ مقاله در رشته مهندسی در سال ۲۰۱۲ مقام اول را در اختیار دارد. بعد از ایران ترکیه، عربستان سعودی، رژیم اشغالگرقدس و مصر به ترتیب حائز رتبه های دوم تا پنجم هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه بخواهیم ایران را از نظر تولید در رشته مهندسی با سایر کشورهای اسلامی مقایسه کنیم مجددا ایران در جایگاه اول قرار دارد. سپس ترکیه، مالزی، عربستان سعودی و مصر چهار کشور دیگر اسلامی هستند که رتبه های بعد از ایران را کسب کرده اند. میزان تولیدات علمی این کشورها سه هزار و ۶۹۷ مقاله، دو هزار و ۴۸۰ مقاله، یک‌هزار و ۲۳۲ مقاله و یک هزار و ۱۰۹ مقاله است.