بر اساس آخرین آمار پایگاه تامسون رویترز(ISI) جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی تا دهم ماه مارس( بیستم اسفند ماه) با تولید دو هزار و ۹۲۵ مقاله معادل ۱.۶۶۶ درصد از کل تولید علم جهان رتبه هفدهم دنیا را به خود اختصاص داده است.

دکتر جعفر مهراد، رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با بیان این مطلب گفت: کشور ترکیه که در منطقه به عنوان رقیب ایران بیشترین میزان تولید علم را در دست دارد با تولید دو هزار و ۶۲۷ مقاله (۱.۴۹۶ درصد از کل تولید علم جهان) در جایگاه ۱۹ تولید علم دنیا نشسته است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با بیان اینکه از ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون ایالات متحده آمریکا با تولید ۵۱ هزار و ۷۲۱ مقاله و کسب سهم ۲۹.۴۵۱ درصدی از کل تولید علم جهان جایگاه نخست را به دست آورده است، تصریح کرد: رتبه های دوم تا پنجم به کشورهای جمهوری خلق چین با تولید ۲۲ هزار و ۷۱۶ مقاله، انگلستان ، آلمان و ژاپن تعلق دارد.

مهراد افزود: کشورهای فرانسه، کانادا، ایتالیا، اسپانیا و استرالیا پنج کشور دیگر هستند که رتبه های شش تا دهم تولید علم جهان را به خود اختصاص داده اند.

سرپرست ISC ادامه داد: نکته قابل توجه این آمار این است که در بین ۱۰ کشور برتر تولید کننده علم دنیا در سال ۲۰۱۳ میلادی به جز جمهوری خلق چین که مقام دوم را در دست دارد، هیچ کشوری از منطقه آسیا مشاهده نمی شود اما کشورهای هندوستان، کره جنوبی و تایوان سه کشور دیگر آسیایی هستند که به ترتیب با تولید شش هزار و ۱۱۴ مقاله، پنج هزار و ۴۸۷ مقاله و سه هزار و ۲۵۱ مقاله دارای رتبه های یازدهم، دوازدهم و پانزدهم هستند.

مهراد در پایان اظهار کرد: هلند و سوئیس نیز پیشتر از ایران قرار دارند، اما کشورهای سوئد و بلژیک به ترتیب با تولید ۲۹۲۴ مقاله و ۲۴۴۰ مقاله حائز رتبه های ۱۸ و ۲۰ جهان هستند.