پژوهشگران پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی موفق به طراحی و ساخت دستگاهی شدند که تاکنون دانش فنی آن در اختیار ۳ کشور بوده و برای اندازه گیری مواد در صنایع نفت، اپتیک، داروسازی و آزمایشگاه‌های کلینیکی به کار می‌رود.

نادر شکوفی- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه این دستگاه با عنوان اسپکتروفتومتر یا طیف سنج آشکار ساز آرایه‌ای عرضه شد، گفت: این دستگاه شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می‌کند.

وی با بیان اینکه این دستگاه قادر است طیف امواج الکترو مغناطیس را در ناحیه مرئی و UV به طور همزمان ثبت کند، اظهار داشت: سیستم طیف سنجی با آشکار سازی آرایه‌ای یکی از سیستم‌های با فناوری بالا است که دانش فنی آن در اختیار کشورهایی چون آمریکا، هلند و ژاپن است.

شکوفی با اشاره به عملکرد دستگاه اسپکتروفتومتر خاطرنشان کرد: در دستگاه‌های متداول طیف سنجی از مواد مورد نظر بر اساس اسکن به این معنا که طول موج‌های مختلف را یه صورت تک تک پشت سر هم اندازه گیری و ثبت می‌کند، استفاده می کنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که در دستگاه طراحی شده همه طول موج‌ها به طور همزمان اندازه گیری می‌شود و بلافاصله کل طیف طول موج‌ها بر روی صفحه مونیتور کامپیوتر قابل مشاهده است.

مجری طرح با تاکید بر اینکه دستگاه ساخته شده بیشتر برای اندازه گیری و طیف گیری مواد استفاده می‌شود، اضافه کرد: این دستگاه یکی از ابزارهای اصلی هر آزمایشگاه شیمی و مهندسی شیمی، نفت، مواد، پتروشیمی، داروسازی و آزمایشگاه‌های کلینیکی و آزمایشگاه‌های مربوط به صنایع فلزی و هر گونه صنعتی است که با ماده سروکار دارند.

وی به کاربردهای این دستگاه در حوزه فیزیک، اپتیک و فتونیک اشاره کرد و توضیح داد: در حوزه‌های فیزیک و فتونیک از این دستگاه می‌توان در جهت اندازه گیری نمونه طیف یک منبع تابش مانند نور خورشید و یا سایر منابع نوری بهره مند شویم.

مدیر مرکز تولید تجهیزات آزمایشگاهی شناسایی و اندازه گیری کیفی و کمی مواد را از مزایای این دستگاه نام برد و خاطر نشان کرد: در صورتی که بخواهیم اندازه گیری های کمی است. زمانی که بخواهیم ۳ دارو را در نمونه‌ای اندازه گیری کنیم با این دستگاه می‌توان به طور همزمان این ۳ دارو را اندازه گیری کرد و نیاز به اندازه گیری تک تک داروها نیست.

شکوفی مهمترین بخشهای دستگاه اسپکتروفتومتر را منابع تابش، محل نمونه و بخش جدا کننده طیف و آشکار ساز آرایه‌ای دانست و اضافه کرد: قسمت الکترونیک دستگاه جز فناوری‌های پیشرفته است ضمن آنکه نرم افزار پیشرفته‌ای در آن به کار برده شده است؛ چراکه به طور همزمان اطلاعات بسیار زیادی میان کامپیوتر و دستگاه رد و بدل می‌شود از این رو سیستم‌های معمول جوابگوی نیازها نیست.

این محقق به بیان طرح‌های توسعه‌ای این پروژه پرداخت و در این باره توضیح داد: دستگاه اسپکتروفتو متر زیر ساختی است که می‌توان دستگاه‌های متعدد و پیشرفته دیگری برای آنالیز مواد تولید کرد که هم اکنون طراحی و ساخت چند مورد از این دستگاه‌ها را در دستور کار داریم.

وی با انتقاد از نحوه حمایت‌ها در شرایط تحریمی، گفت: در حالی که تلاش زیادی برای طراحی و عرضه این دستگاه شد و با توجه به وجود تحریم‌ها و ممنوعیت فروش این دستگاه به کشور انتظار می‌رفت که حمایت‌های بیشتری برای عرضه انبوه این دستگاه شود ولی عرضه این دستگاه به وزارت صنایع و ستاد توسعه فناوری نانو همچنان در مرحله بررسی است و پاسخی از آنها دریافت نشده است.