وقتی محمود احمدی‌نژاد در یازده مهرماه در کنفرانس خبری خود به سوالات متعدد در مورد وضعیت کشور و به خصوص مسائل اقتصادی پاسخ می‌داد، فضای پرالتهاب بازار ارز، سوالات پرچالش خبرنگاران و مواضع دیگر مقامات و مسئولین و البته پاسخ‌های رئیس‌جمهور، فضایی را به وجود آورد که یکی از نکات مهم در آخر کنفرانس خبری چندان مورد توجه رسانه‌ها قرار نگرفت.

رییس‌جمهور در بخشی از نشست خبری با پرسش خبرنگار روزنامه قدس در رابطه با تمهیدات اندیشیده شده در دولت برای حل مشكل نوسانات ارز مواجه شد و با بیان اینكه "همه باید كمك و مراعات كنند كه تقاضایی بی‌جهت كنار برود"، افزود: اینكه كسی ۱۰ میلیون دلار می‌خواسته تا كاغذ وارد كند و اكنون این به ۱۰۰ میلیون دلار رسیده یك تقاضای اضافی است. البته در این وسط برخی كارهای خوبی نكرده‌اند،‌ یك موسسه مالی اعتباری سال گذشته از بانك مركزی پول گرفته و با آن اوراق قرضه راه‌آهن آمریكا را خریداری كرده است؛ البته بانك مركزی با آن برخورد كرده ولی این كار غلطی است و باید احساس تعهد ملی وجود داشته باشد. اخلال در اقتصاد همین است.

دقیقا پنج ماه بعد از آن تاریخ، جمعه یازدهم اسفند ماه، سخنان رئیس کل بانک مرکزی منتشر شده است که در گفتگو با ایرنا با اشاره به خرید ۱۰۰ میلیون اوراق قرضه راه آهن آمریکا توسط یک موسسه مالی و اعتباری گفته است: چنین موسسه ای نباید در کشور فعالیت داشته باشد.

در شرایطی که اقتصاد کشور به دلیل مشکلات موجود بر سر راه فروش نفت و انتقال درآمد حاصله به داخل کشور با مشکلات زیادی مواجه شده است و افزایش نرخ ارز فشار زیادی را به زندگی مردم تحمیل کرده و بخش زیادی از بودجه عمرانی کشور محقق نشده است و بسیاری از پروژه‌های داخلی با مشکل تامین اعتبار مواجه هستند، پیدا شدن موسسه‌ای که دست به چنین اقدامی زده است، غیر قابل توضیح است.

تاکنون در باره برخورد مورد اشاره رئیس‌جمهور با این تخلف بزرگ اطلاع‌رسانی نشده است این در حالی است که طبق آخرین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که مورد بررسی مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است ورود، خروجی، خرید، فروش و حواله ارز بدون رعایت ضوابط تعیینی توسط دولت و بدون مجوزهای لازم از بانک مرکزی قاچاق ارز محسوب می‌شود. به سخن دیگر، بانک مرکزی به جای این که تنها به صورت زبانی گله گذاری کند و یا این که در مورد اقدامات خود سکوت کند، لازم است به افکار عمومی در مورد چگونگی وقوع آن پاسخ دهد.

هر چند دولت خود در این مساله در حال ایفای نقش شاکی است، اما باید به افکار عمومی پاسخ داده شود که در ۵ ماه اخیر چه اتفاقی افتاده است که بدون اعلام خبری از پیگیری مساله، رئیس بانک مرکزی بار دیگر فقط دست به گله و شکایت زده است. کدام موسسه دست به چنین اقدامی زده است؟ منبع تامین ارز مورد اشاره کجا بوده است و در فضای بسیار سختگیرانه تحریم‌ها، این میزان کلان ارز به چه روشی صرف خرید اوراق قرضه راه‌آهن آمریکا شده است؟