ابوالفضل نسائی با مجموعه آثار «بابا اسید ریخت» برگزیده سومین جایزه عکس شید شد و جایزه‌اش را به رعنا دختربچه قربانی اسیدپاشی اهدا کرد.

مراسم اختتامیه سومین دوره جایزه شید (جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی) در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با اجرای اشکان آوازه طلب همراه بود، نیوشا توکلیان دبیر سومین دوره جایزه شید روی صحنه آمد و در ابتدای صحبتهایش با قدردانی از هیئت داوران و گالری محسن به خاطر ایجاد فضا برای نمایش آثار جایزه شید ۲۰۱۲ گفت: «سال قبل فکر می کردم عکاسی مستند اجتماعی ایران در کُماست. اما امسال با دیدن این عکسها باید حرفم را پس بگیرم و بگویم متاسفانه عکاسی مستند اجتماعی ما عرصه ای برای ارائه نداشته است و شید این عرصه را برای نمایش آثار عکاسان مستند اجتماعی پدید آورده است. عکاسی مستند اجتماعی نه شغل ما است و نه تفریحمان. بلکه بیشتر شیوه‌ زندگی و تفکر درباره عکاسی است. از طریق عکاسی مستند ما فرصتی برای ارائه تفسیرهای مختلف از زندگی، بدون دستکاری کردن آن‌ها را داریم. با این چشم انداز است که ما می‌توانیم در ایران- جایی که متولد شده‌ایم، رشد کرده‌ایم و زندگی‌‌مان را گذرانده‌ایم- از محیط و جامعه آشنایی زدایی کنیم.»

توکلیان در ادامه گفت: «من هیچ عکاس بزرگی را ندیده ام که تمرکزش روی گرفتن جوایز باشد. آنها با دغدغه‌ها و موضوعات واقعی زندگی‌شان انگیزه می‌گیرند و اگر جایزه‌ای هم بگیرند، آن چیزی نبوده که برایش برنامه‌ریزی کرده باشند. هیچ کسی عکاس به دنیا نیامده و نخواهد آمد. برای عکاس شدن فقط باید خودتان را تربیت کنید.»

دبیر سومین دوره جایزه شید با اشاره به اینکه همه عکاسان مستند باید از جایزه شید به عنوان یک جایزه مستقل حمایت کنند گفت: «عکاسی مستند اجتماعی دیگر یتیم نیست. همه ما در کنار هم هستیم تا خانواده بزرگ عکاسی مستند اجتماعی کشورمان باشیم.»

در ادامه برنامه از ۳ جریان تاثیرگذار در عکاسی با اعطای نشان سایت عکس آنلاین قدردانی شد و ۳ اثر از مالتی مدیاهای نمایش داده شده در هفته عکس مستند اجتماعی به نمایش درآمد.

پیمان هوشمند زاده (عکاس و نویسنده) نشان سایت عکس آنلاین را به آژانس عکس جام به پاس تداوم مستقل و حرفه‌ای در عرصه عکاسی مستند اجتماعی اعطا کرد تا علی آقاربیع دبیر آژانس عکس جام این نشان را دریافت کند.

اسماعیل عباسی (پیشکسوت عکاسی و مترجم) این نشان را به سولماز حدادیان به پاس ترجمه کتاب «عکاسی زیر آتش» اعطا کرد و عبدالله صمدیان برادر و استاد سیف الله صمدیان به پاس ۲۰ سالگی مجله تصویر و ۱۰ سالگی جشن تصویر سال نشان سایت عکس آنلاین را به برادر کوچکش اعطا کرد.

همچنین مالتی مدیاهای «بابا اسید ریخت» اثر ابوالفضل نسائی، «آخرین فرزندان سومالی» اثر سعید فرجی و «بنگاههای خیابانی خرید و فروش کلیه» اثر مرتضی مهدی زاده در مراسم اختتامیه جایزه شید به نمایش درآمد.

در ادامه برنامه با نمایش ویدئویی از فعالیتهای جایزه شید ۲۰۱۲ و هفته عکس مستند اجتماعی از ۹ عکاس زیر ۳۰ سال راه یافته به مرحله نهایی جایزه شید بر اساس آرای هیئت داوران به عنوان استعدادهای جوان عکاسی مستند اجتماعی ایران تقدیر شد. ابوالفضل نسائی، محمدرضا سلطانی تهرانی، آذین حقیقی، سید مدیار شجاعی فر، امین خسروشاهی، حامد بادامی، عباس حاجی محمدی، میلاد علایی و احسان خان محمدی عکاسانی بودند که هدایای خود را از دستان محمد فرنود، مهدی وثوق نیا و ابراهیم نوروزی دریافت کردند.

پس از نمایش ویدئوی جلسه داوری و صحبتهای اعضای هیئت داوران سومین دوره جایزه شید، محسن شاندیز، بهروز مهری و نیوشا توکلیان به روی صحنه آمدند تا برنده نهایی سومین دوره جایزه شید را اعلام کنند.

بر اساس آرای هیئت داوران، شش عکاس به عنوان کاندیداهای دریافت جایزه معرفی شدند. آذین حقیقی، فرانک رضایی، محمدرضا سلطانی تهرانی، سیدمدیار شجاعی فر، جلال شمس آذران و ابوالفضل نسائی عکاسانی بودند که به عنوان کاندیداهای دریافت جایزه روی صحنه آمدند و در نهایت ابوالفضل نسائی با مجموعه عکس «بابا اسید ریخت» به عنوان برگزیده جایزه عکس شید ۲۰۱۲ معرفی شد و تندیس جایزه شید و یک سکه بهار آزادی را دریافت کرد.

ابوالفضل نسائی نیز در سخنانی اعلام کرد که جایزه نقدی خود را به رعنا دختربچه قربانی اسیدپاشی اهدا می‌کند.

عکس یادگاری کاندیداهای دریافت جایزه با داوران پایان بخش آیین اختتامیه سومین دوره جایزه شید بود.