مجیدی با حضور در آیین پایانی سوگواره‌ی ملی عکس «عین لام میم» گفت: فرهنگ عاشورایی به زمان ائمه اطهار بر می‌گردد و نسبت دادن این نمادها و نشانه‌ها به دوره صفویه اشتباه است، این نشانه‌ها به اوایل قرن چهارم یعنی دوران معزالدوله دیلمی باز می‌گردد.

مجید مجیدی در ادامه افزود: برگزاری چنین جشنواره‌هایی همت بزرگی را طلب می‌کند.

وی که شامگاه ۲۴ دی در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران سخن می‌گفت، ادامه داد: فرهنگ عاشورایی فقط به شیعیان اختصاص ندارد و متعلق به تمام بشریت است. این فرهنگ بشریت را زنده کرده و تجلی همه معرفت‌ها می‌باشد.

این کارگردان صاحب سبک سینمای ایران که اظهار کرد: در خصوص این فرهنگ هر مقدار کار کنیم باز کم کاری کرده‌ایم.

او با اشاره به بازدیدش از نمایشگاه افزود: جای خالی برخی نمادها حس می‌شد اما با توجه به دوره اول آن قابل چشم پوشی است.

مچیدی ادامه داد: اشک از دیگر نمادهای عاشورایی است که فلسفه خاصی دارد و چه خوب است اگر عکاسان از این صحنه‌ها غفلت نکنند.

این هنرمند با اشاره به جای خالی چنین جشنواره‌هایی که نشان دهنده فرهنگ و هنر شیعه هستند افزود: در این زمینه متولیان به صورت جدی به میدان نمی‌آیند.

مجیدی در ادامه بیان کرد: جفای بزرگی در تاریخ به موضوع غدیر شد اما واقعه عاشورا توسط حضرت زینب(س) زنده نگه داشته شد و رسالت هنرمندان نمایش زیبای این واقعه است.

میثم توکلی‌بینا رئیس مؤسسه فرهنگ و هنر شیعه نیز در ادامه گفت: نمادها میراث فرهنگ هستند و فرهنگ نیز سنگینی بار خودش را به دوش نماد می‌افکند. در فرهنگ و هنر شیعه نمادها اعتبار خود را از مردم می‌گیرد نه آنکه به مدلول خویش اعتبار بخشد.

وی در ادامه گفت : ما این روند را ادامه خواهیم داد و از هر ایده خلاق و بدیعی در این زمینه استقبال به عمل می‌آوریم.

خزائی دانشیار دانشگاه تربیت مدرس و حوزه هیئت علمی سوگواره نیز در سخنانی به المان های فرهنگ شیعی اشاره کرد وعلم‌ها را نمادی از درخت حیات و زندگی دانست.

وی با بیان اینکه نسبت دادن علم به صلیب اشتباه است افزود: علم‌ها نماد درخت زندگی و درخت حیات هستند و از زمان فتوت نامه‌ها علوم وجود داشتند اما در دوران صفویه رواجشان بیشتر شد.

در ادامه این مراسم از کتاب اولین سوگواره ملی عکس عین لام میم تجلی نمادها و نشانه‌های عاشورایی رونمایی شد. این کتابعکس‌های راه یافته به بخش مسابقه را در بر می‌گیرد.

در پایان این مراسم برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند.

در بخش مستند(اصلی):

احمد تاجی از شهر کرد قابل تقدیر در بخش مستند، علی کریمی از ایلام قابل تقدیر در بخش مستند، سیدعلی حسینی‌فر از مشهد رتبه اول بخش مستند، محسن خیرخواه از یزد رتبه دوم بخش مستند،رضا گلچین کوهی از رشت رتبه سوم بخش مستند

در بخش خلاقانه (ویژه)

جواد عسگر اوغلی از ارومیه قابل تقدیر در بخش خلاقانه، منصوره یوسفی از بوشهر و زیبا کلانتری از یزد برگزیدگان مشترک در بخش نوجوان، حامد ناظری از تبریز قابل تقدیر در بخش مجموعه‌ها، مریم فطورچیان از رشت رتبه اول، امیر عنایتی از تربت حیدریه رتبه دوم