آنچه در نمایشگاه‌های عکس‌ این روزهای پایتخت می‌بینیم!

نمایشگاه عکس‌های مهدی عبدالکریمی با عنوان «نش» ۱۵ دی ماه در گالری «محسن» افتتاح شد.

عبدالکریمی در یادداشتی بر این مجموعه می‌نویسد:«بر این باورم که جهان در تصاویر به واسطه اتکایش به قدرت تفکر، همواره سست و شکننده بوده و گویی به واسطه ثبت تصاویر، به نابودی نه آنچه که ثبت می‌گردد بلکه باقی جهان می‌پردازیم. این شکنندگی منجر به ایجاد سیری از تأویلات در مفاهیم سازنده جهان تصویری شده است که چیزی جز یک اشاره از موضوع اولیه باقی نمی‌گذارد.

در چنین حالتی، گویی به صحنه‌هایی می‌نگریم که حقیقت خود را از نگاه ما می‌گیرند و نه از ماهیت وجودیشان.»

او معتقد است: «این پدیده منجر به خلق تصاویری می‌شود که در لحظه، هم واقع گرایانه و هم فرا واقعی‌اند. همچون سایه‌هایی که برای لحظه‌ای به وجود می‌آیند و سپس نابود شده و دوباره متولد می‌شوند.»

عبدالکریمی در این مجموعه که بین سال‌های ۸۹ تا ۹۱ عکاسی شده ، ۱۶ قطعه عکس را به نمایش می‌گذارد.

مهدی عبدالکریمی متولد ۱۳۶۵ تهران و فارغ‌التحصیل گرافیک دانشگاه آزاد تهران است.

«نش» اولین نمایشگاه انفرادی اوست و پیش از این عکس‌هایش در پنج نمایشگاه گروهی به نمایش در آمده است.

نمایشگاه عکس‌های این هنرمند جوان تا ۲۰ دی‌ ماه ادامه دارد و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۱ به نشانی بزرگراه مدرس (شمال)، خیابان ظفر، خیابان ناجی، خیابان فرزان، خیابان نوربخش، بلوار مینا شرقی، شماره ۴۲ از این مجموعه دیدن کنند.

***

نمایشگاه عکس‌های‌ علی رئیس شقاقی با موضوع «زیبایی مستور و حقیقت زمان» نیز در گالری «خارک» افتتاح شد.

این هنرمند در ۲۶ قعطه عکسی که در این مجموعه به نمایش گذاشته، تلاشی برای آشکار سازی مفاهیم کلامی در عکس دارد.

این نمایشگاه تا ۲۱ دی ماه از ساعت از ساعت ۱۶ تا ۲۰ ادامه دارد و هر روز نشست عکاسی با حضور این هنرمند پیشکسوت برپا می‌شود.

نگارخانه خارک در خیابان انقلاب، خیابان خارک، ضلع غربی تالار وحدت، پلاک ۱۴ واقع شده است.

***

نمایشگاه عکس زریر نجمی با عنوان «آتخش» نیز در گالری «هفت ثمر» برپاست.

در این مجموعه ٣٠ عکس در ابعاد ۶٠×۴٠ و ٧۵×۵٠ سانتی‌متر ارایه شده و نجمی در مقدمه کوتاه این نمایشگاه نوشته است:« دوستی می‌گفت که هنگام نیاز به آرامش، به آدریان (آتشکده) می‌رفته و زمانی را به تماشای اخگر‌های آتش می‌گذرانده است. او دریافت حس آرامش را به حرکات موزون، چشم‌نواز و تکرار ناشدنی اخگر‌ها می‌دانست!

نداشتن آگاهی‌ و شناخت کامل و همه سویه از یک پدیده ما را وا‌می‌دارد که نتایج برآمده از آن را به صورت رازگونه و فراسپهری بپنداریم یا وجود آن‌ها را منکر شویم.»

زریر نجمی متولد ۱۳٣٩ یزد است و سابقه حضور در مسابقات، نمایشگاه‌ها و نشریات را در کارنامه‌ی‌ هنری خود دارد.

این نمایشگاه تا ۲۰ دی ماه از ساعت ۱۶ تا ٢٠ ادامه دارد.

گالری هفت‌ثمر در خیابان مطهری، خیابان کوه نور، کوی پنجم، شماره ٨

***

نمایشگاه انفرادی عکس، ویدئو و حجم فرید امین‌الاسلام با عنوان «آدم‌ها و آرزوهایشان» نیز این روزها در نگارخانه «آرته» میزبان مخاطبان خواهد بود.

بهنام کامرانی – هنرمند معاصر – در یادداشتی درباره این نمایشگاه می‌نویسد :« عکس‌های فرید امین الاسلام از کنار هم چینی تصاویری به دست می‌آیند که یا با هم در تضاد هستند یا به گونه‌ای مشابهت میان آنان وجود دارد، اما آنچه این آثار را متفاوت جلوه می‌دهد جنبه‌هایی از اجراست که با چاپ بر روی شیشه و آینه‌ای کردن بعضی تصاویر شکل یافته است. تصاویری که ما به ناگاه خود را در آن‌ها می‌یابیم جهانی که در آنیم و گاه اتفاقاتش را دور از خود می‌بینیم در حالی که بر ساخته از کنش‌های ماست؛مسایلی مانند قدرت، شهرت که اجتماع یا فردی را ممکن است به تباهی بکشانند.»

وی معتقد است:« امین الاسلام با دغدغه‌های اجتماعی به سراغ این موضوعات رفته و جنبه‌های مختلفی را مورد کاوش قرار داده است. هر چند این تصاویر تنوع زیادی دارند و رسیدن به دست خطی در آن‌ها سخت به نظر می‌رسد اما قرابتشان با دنیای رسانه‌ها و ما آن‌ها را آشنا جلوه می‌دهد.»

امین الاسلام در دومین نمایشگاه انفرادی خود عکس‌ها را با متریال شیشه و آینه کار کرده و همراه با هر اثر یک اینستالیشن ، حجم و ویدئو آرت نیز به نمایش درمی‌آورد به طوریکه همه این آثار مکمل یکدیگر در ارائه مفهوم «آدم‌ها و آرزوهایشان» هستند.

این نمایشگاه ۱۵ دی ماه افتتاح شد و علاقه‌مندان می‌توانند تا روز دوشنبه - ۲۵ دی ماه - در نگارخانه‌ی «آرته» از این مجموعه دیدن کنند.

گالری «آرته» در خیابان ونک، خیابان ملاصدرا، بزرگراره کردستان جنوب، شیراز جنوبی، پایین‌تر از همت، بلوار علی خانی، ۲۰ متری گلستان، ۱۲ متری دوم، پلاک ۳ واقع شده است.