شورای اطلاعات ملی آمریکا در گزارش چشم‌انداز بیست‌ساله جهان، ایران را به دلیل پیشرفتهای اعجاب‌انگیز علمی، یکی از ۱۰ کشور تاثیرگذار جهان تا دو دهه آینده دانست.

به گزارش سرویس علمی ایسنا دکتر مخبردزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیست و هفتمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که روز سه‌شنبه دوازده دی ماه جاری در دبیرخانه این شورا برگزار شد، ضمن اعلام این مطلب افزود: پیشرفت‌های اعجاب‌انگیز علمی و فناوری کشور در سال‌های اخیر،‌ در این گزارش به‌عنوان یکی از منابع تولید قدرت ایران در عرصه بین‌الملل مورد اشاره قرار گرفته است.

ارائه گزارش پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی و فناوری در کشور

دکتر منصور کبگانیان، قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نیز در تشریح دستور کار و مصوبات این جلسه گفت: در ابتدای این جلسه گزارشی از پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی و فناوری در کشور ارائه شد.

وی افزود: سند ملی هوا فضا برای تصویب نهایی به اعضای شورای عالی ارائه و مقرر شده بود طی دو هفته اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی پبشنهادهای خود را پیرامون این سند ارائه کنند.

اعلام وصول پیشنهاد وزیر علوم در مورد سند ملی هوا فضا

کبگانیان تصریح کرد: در همین راستا پیشنهاد وزیر علوم در مورد سند ملی هوا فضا اعلام وصول و مقرر شد این پیشنهاد پس از مذاکرات مقدماتی هفته آینده در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.

بررسی پیشنهاد ایجاد کانون‌های هماهنگی صنعت برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: موضوع مهم بعدی که مورد بررسی قرار گرفت، پیشنهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای نزدیک کردن صنعت به حل مشکلات جامعه و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان از طریق ایجاد کانون‌های هماهنگی صنعت، دانش و بازار به ستاد راهبری نقشه جامع علمی بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این کانون‌ها در صنایع و سایر بخش‌ها تشکیل شده‌اند و منشا خدمات زیادی بوده‌اند ولی برای تداوم کار به یک جایگاه قانونی نیاز داشتند.

کبگانیان گفت: به همین منظور آیین‌نامه‌ای توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ستاد پیشنهاد شد و بعد از کار کارشناسی،‌ در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی مطرح شد و کلیات آن به تصویب رسید و بعد از اخذ نظرات اعضای ستاد در جلسه آینده وارد بررسی جزئیات آن خواهیم شد.

وی اظهار امیدواری کرد که کانون‌ها با اتکا به این آیین‌نامه بتوانند موانع تحقق ارتباط هرچه بیشتر صنعت با دانشگاه را رفع کنند.

بررسی سند ملی علوم و فناوری سلول‌های بنیادی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: موضوع بعدی بررسی سند ملی علوم و فناوری سلول‌های بنیادی بود که این بخش با توجه به اهمیتی که برخوردار است، مورد توجه ستاد راهبری نقشه جامع علمی قرار دارد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پایان افزود: با توجه به دستاوردهای چشم‌گیر کشور در این زمینه ‌از جمله پژوهشگاه رویان نیاز به این سند احساس می‌شد، که امروز بخش مهم ارزش‌ها و اهداف کلان به تصویب رسید و ادامه بررسی آن به جلسه آینده موکول شد.