با تلاش پژوهشگران مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران، دستگاه لیزر جراحی پروستات با تکیه بر توان داخلی ساخته شد.

حسین بازیار از محققان این طرح در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره ویژگی‌های دستگاه لیزر جراحی پروستات توضیح داد: این دستگاه به دلیل طول موج خاص لیزر آن، کاربردهایی دارد که دیگر دستگاه‌های جراحی لیزر از آن برخوردار نیستند.

به گفته این پژوهشگر مهم‌ترین عامل در عملکرد لیزر طول موج آن است که طول موج لیزر ساخته شده، جذب آن را در بافت پروستات بالا می‌برد و به بیشترین اندازه می‌رساند. به همین دلیل جراحی در مدت زمانی کمتر و آسان‌تر انجام می‌شود.

وی ادامه داد: این دستگاه نسبت به سایر دستگاه‌های لیزر جراحی پروستات به زمان کوتاه‌تری نیاز دارد. همچنین بیمار پس از جراحی با این دستگاه دوره نقاهت کمتری خواهد داشت و گاه سوندگذاری برای وی تا یک روز نیز کاهش پیدا می‌کند.

این طرح که هدف اصلی آن به دست آوردن فناوری و ساخت لیزرهای حالت جامد و تبدیل فرکانس شده برای جراحی پروستات بوده از سال ۱۳۸۸ آغاز شده و مراحل نهایی ساخت آن در سال ۱۳۹۱ پایان یافته است.

طراحی کامل بخش‌های مختلف دستگاه با استفاده از توان داخلی

بازیار با اشاره به اینکه این سامانه به سه بخش اصلی هدلیزر، مکانیک و الکترونیک تقسیم شده است، خاطرنشان کرد: طراحی و ساخت بخش لیزر به صورت کامل توسط گروه اجرایی انجام شده که شامل شبیه‌سازی، انتخاب قطعات مورد نیاز، ساخت مانت‌ها، چینش لیزر و گرفتن لیزر با پایداری و مشخصات مناسب با کاربرد در نظر گرفته شده است.

این پژوهشگر ادامه داد: بخش مکانیک طرح نیز بر روی بدنه و خنک‌کننده متمرکز است که خنک‌کننده آن با استفاده از شبیه‌سازی پارامترهای قطعات سامانه مانند چیلر و انواع شیر برقی انتخاب شده است. همچنین بخش الکترونیک سیستم مانند نرم‌افزار و جعبه کنترل آن نیز به صورت کامل از سوی گروه اجرایی طراحی شده است.

به گفته عضو گروه سازنده دستگاه، نوع لیزر در این دستگاه حالت جامد با دمش دیودی است که طول موج ۵۳۲ نانومتری دارد. توان این دستگاه نیز از ۳۰ تا ۸۰ وات در حین عمل و توسط کاربر قابل تنظیم است.

موفقیت دستگاه در تست بالینی

بازیار با تأکید بر این نکته که تاکنون از این نوع لیزر در هیچ نوع جراحی در داخل کشور استفاده نشده است، گفت: این دستگاه نمونه خارجی دارد اما تا کنون به کشور وارد نشده و می‌توان گفت که ساخت لیزر و طراحی دستگاه مهندسی معکوس نیست و کاملا با تکیه بر توان داخلی انجام شده است.

وی ادامه داد: دستگاه لیزر جراحی پروستات استانداردهای لازم را دریافت کرده است و مراحل تست بالینی آن از سوی یک جراح در بیمارستان شهدای تجریش تهران انجام شده که کاملا رضایت‌بخش بوده است.

به گفته این پژوهشگر به زودی این دستگاه به مرحله تولید صنعتی می‌رسد و احتمال آن وجود دارد که از لیزر به کارگرفته‌شده در آن برای ساخت دستگاه جراحی دیگر اندام نیز استفاده شود.