کتاب « سال سی » که به بررسی تاریخی رویدادهای ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی از چشم دوربین بیش از ۳۰۰ تن از عکاسان ایرانی و غیرایرانی می پردازد که پس از پنج سال تلاش مستمر و مطالعات و پژوهش های همه جانبه در حوزۀ تاریخی معاصر و عکاسی خبری ایران مراحل پایانی چاپ را می گذاراند.

به گزارش " پایگاه عکس چیلیک " (Chiilick.com) مهندس رضا طاهرخانی مولف و مدیر این پروژه؛ عکس ها و بایگانی های جستجو شده برای انتخاب عکس های این مجموعه را بالغ بر پنج میلیون قطعه عکس ناب و نفیس برشمرد که از میان آنها پس از ماهها جلسات کارشناسی هنری و تاریخی توسط هیات داوران و یک شورای سیاست گذاری شش نفره نزدیک به ۱۴۰۰ قطعه عکس مهم و ارزشمند، انتخاب و پس از گذراندن مراحل فنی برای اصلاح و ترمیم در این کتاب قرار گرفته اند.

به گفتۀ طاهرخانی این اثر ارزشمند ملی چکیده ای است از تاریخ معاصر کشورمان که ایران را از تمامی زوایای فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی، ورزشی، حوادث و سایر رویدادها و به صورت روزشمار نگاه کرده است.

وی معتقد است انتشار این کتاب نقش مهمی در پر کردن خلا ملموس و مهم فقدان تاریخ نگاری هنری و حرفه ای در کشور دارد و کتاب « سال سی» می تواند پنجرۀ شفاف و عادلانه ای برای خواندش همه جانبه تاریخ ایران در ۳۱ سال نخست استقرار خود باشد.

محمد درودیان، فرهاد سلیمانی، سیداحمد محیط طباطبایی، مریم جلالی، سیدعباس میرهاشمی و رضا طاهرخانی شواری سیاستگذاری این کتاب را تشکیل دادند و این کتاب که با مقدمۀ محمدحسین صفارهرندی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط موسسه اوج در دو اندازۀ ۱۳ در ۱۳ سانتی متر و ۲۵ در ۲۵ سانتی متر با چاپ نفیس هفت رنگ و در قالب ۱۳۹۲ صفحه در دست انتشار بوده و قرار است روز سه شنبه ۱۷ بهمن ماه جاری در سالن اصلی تالار وحدت رو نمایی شود.

اطلاعات تکمیلی پیرامون سایر مشخصات کتاب و همچنین چگونگی شکل وشرایط تهیه، بلافاصله پس از دریافت از سوی ناشر در " پایگاه عکس چیلیک " به نشانی: Chiilick.com و " پایگاه تخصصی کتاب عکس " با نشانی: KetabeAks.ir منتشر خواهد شد.

پایگاه عکس چیلیک

www.Chiilick.com