پائونچ ، جوان ۲۷ ساله روس مسوول آلودگی ۴۰ درصد از کامپیوترهای دنیا به بدافزارهاست.

وی که اکتبر امسال توسط نیروهای امنیتی روسیه بازداشت شده، "کیت بدافزار سازی "موسوم به Blackhole exploit kit‌ را خلق و توزیع کرده است.

گروه امنیتی Group-IB که باعث کشف و شناسایی پائونچ بوده در گزارشی نوشت این جوان ۲۷ ساله ماهی ۵۰ هزار دلار از بابت فروش کیت ساخت بدافزار، درآمد داشته است. وی همچنین مسوول کیت ساخت بدافزار دیگری موسوم به Crypt‌ نیز هست که توسط ضد ویروسها کشف شده است.

پائونچ با درآمد فوق العاده ای که کسب کرده بود، سوار بر پورشه کاین سفید رنگ زندگی مجللی را برای هم به هم زده بود.

کیت های اکسپلویت ساز، ابزاری هستند که بوسیله آن می توان با تزریق کد های مخرب به سایتهای مظنون، انواع بدافزارها را خلق و روانه اینترنت و بازار آی تی کرد. از طریق ورود کاربر نهایی به سایتهای مظنون، کدهای مخرب روی کامپیوتر قربانی اجرا شده و اطلاعات حساس بانکی و ... به سرقت می رود.

به گفته کارشناسان گروه امنیتی Group-IB مسوول ۴۰ درصد از بدافزارهای توزیع شده در دنیا پائونچ و کیت مخرب بدافزاری وی است.محققان گروه با وارد شدن روی شبکه پائونچ تحت عنوان فروشنده توانستند موضوع ۴۰ درصد را کشف کنند.

پائونچ طوری کدهای خود را توزیع کرده که در هر جای دنیا از خود ردپای مخصوصی گذاشته و اگر هکری کدها را خریده و کد جدید بنویسد، دوباره رد پای پائونچ در آن دیده می شود.

آکا پائونچ رسما در گروه های امنیتی و مسوول کشف حفره های امنیتی روی اوراکل، اینترنت اکسپلورر، ادو فلش و ... کار می کرده است.

گزارش گروه امنیتی با انتشار خبر بازداشت ۱۳ هکر بانکی اعلام شده توسط وزیر کشور روسیه هم زمان شد. هنوز درباره دادگاه پائونچ و جزییات آن خبری منتشر نشده است.

تخمین اولیه خسارات ناشی از Blackhole در روسیه حدود ۲.۳ میلیون دلار برآورد شده است اما قطعا این رقم دهها برابر بیشتر بوده و برای انیکه مقامات نخواهند پاسخگوی بدافزار در سطح بین المللی باشند، رقم آن را کم برآورد کرده اند.

منبع: ارس تکنیکا