پژوهشگران در تحقیقات خود دریافتند دستبندهای مسی و مچ‌بندهای مغناطیسی هیچ تأثیری بر کاهش درد یا ورم در آرتریت روماتوئید ندارد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر اساس نتایج این پژوهش که در شماره ۸ نشریه PLoS One، ۲۰۱۳ انتشار یافته آمده است ، هم مچ‌بند استاندارد مغناطیسی و هم النگوی مسی نسبت به نوع بی‌اثر (دارونما) دارای هیچ آثار درمانی معناداری نبوده است.

پژوهشگران اعلام کردند این دستگاه‌ها و وسایل دارای هیچ‌گونه نفع ذاتی نیستند؛ این وسایل بسیار ساده بوده و معمولا استفاده از آنها ایمن است.

به گفته این محققان از یافته‌های موجود چنین برمی‌آید که افراد مبتلا به آرتریت‌روماتوئید به‌جای هزینه‌کردن برای این وسایل، بهتر است پول خود را برای استفاده از سایر مداخله‌های طب مکمل مثل روغن‌ماهی رژیمی کنار بگذارند که تأثیرش در این بیماری مستند شده است.

پژوهشگران تاکید کردند: دو علت اساسی وجود دارد که گاهی استفاده‌کنندگان از این وسایل، بهبود درد را گزارش می‌کنند؛ نخست آنکه وسایلی ازاین دست برای مصرف‌کنندگانی که به آنها اعتقاد دارند دارای اثر دارونما است و دیگر آن که، بیماران به‌طور معمول در هنگام شعله‌وری بیماری ،رو به‌ استفاده ازاین وسایل می‌آورند و سپس با فروکش کردن نشانه‌ها به‌طور طبیعی با گذشت زمان، این حالت را با تأثیر درمانی النگو و مچ‌بند اشتباه می‌گیرند.

بر اساس نتایج این تحقیق، در بیماری‌هایی مانند آرتریت‌روماتوئید درد با گذر زمان بسیار متغیر است و طریقه‌ی درک درد نیز با قدرت ذهن به‌طور قابل‌توجه دچار اختلال می‌شود.