نمونه اولیه نوعی کمربند حسگر جدید، امکان گرفتن نوار قلب را برای بیش از شش ماه فراهم می‌کند.

این ابزار همچنین امکان کشف مشکل احتمالی و آغاز فرایند درمان پیش از بروز حملات قلبی اورژانسی را می‌دهد.

دستگاه‌های الکتروکاردیوگرام‌ به طور غیرتهاجمی، سیستم جریان الکتریکی قلب را با استفاده از الکترودهای متصل به پوست اندازه‌گیری کرده و بنابراین قادرند ضربان و نظم قلب را در طول زمان اندازه‌گیری کنند.

کمربند حسگری ابداعی توسط محققان موسسه فناوری کارلسروهه آلمان (KIT) قادر است این فعالیت را به صورت مداوم طی بازه زمانی بسیار طولانی انجام داده و فرکانس و فعالیت تنفسی را نیز اندازه‌گیری کند.

سیستم ابداعی به اندازه و وزن یک تلفن همراه است و تمامی ابزار الکترونیکی را که توسط یک کمربند به قفسه سینه بدن بیمار متصل می‌شود، داراست.

هم‌اکنون ابزارهای اندازه‌گیری سیار الکتروکاردیوگرام جهت ثبت داده‌ها برای بیش از یک هفته وجود دارند؛ با این حال، این سامانه‌ها به چسب‌های رسانا برای اعمال‌شدن به الکترودهایی متکی هستند که موجب سوزش پوست در طول زمان می‌شوند. آ‌ن‌ها همچنین مجهز به الکترودهایی هستند که باید پرسنل پزشکی به دقت آن را جاسازی کنند.

بیماران با خطر بالا نیز ممکن است ابزار اندازه‌گیری کننده‌ را طی یک عمل جراحی دریافت کنند.

سیستم KIT با داشتن چهار الکترود خشک که در کمربند حسگر تعبیه شده‌اند از این مشکلات اجتناب می‌کند.

این امر نه تنها مانع از سوزش پوست می‌شود، بلکه برای بیمار امکان اعمال ابزار را به بدن خود آسان می‌کند.

فناوری جدید بیش از یک گیگابایت داده را طی زمان یک هفته‌ای ضبط می‌کند و در این مدت مموری کارت کاملا خوانده شده و دوباره شارژ می‌شود.

موسسه KIT، بیمارستان کارلسروهه و بیمارستان دانشگاه توبینگن آزمایش کاربردپذیری طولانی‌مدتی را بر روی این کمربند حسگر انجام دادند.

این مطالعه شامل ۵۰ سوژه آزمایشگاهی بود که ابزار مزبور را به طور متوسط به مدت دو هفته پوشیدند.

با این حال، یکی از سوژه‌ها به طور مداوم و برای مدت شش ماه تحت نظارت بود که به گفته دانشمندان، این یک رکورد جهانی برای ضبط غیرتهاجمی ECG به شمار می‌آید.

تیم علمی مدعی است این ابزار همچنین می‌تواند برای رفع مشکلات قلبی در تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی و از دست‌دادن آنی هوشیاری که بر حدود ۴۰۰ هزار بیمار در آلمان اثر می‌گذارد، به کار رود.

آزمایش‌های لازم برای توسعه این نمونه اولیه کمربند حسگری جهت تبدیل آن به یک محصول پزشکی در حال انجام است.

کمربند جدید ماه گذشته در نمایشگاه تجاری دوسلدورف ارائه شد.