محققان یک شرکت آمریکایی طرح مفهومی از نخستین شهر شناور جهان را ارائه کرده‌اند که دو بار در سال، کره زمین را دور زده و ساکنان آن به صورت مداوم در سفر خواهند بود.

در پروژه نخستین شهر شناور جهان با نام «Freedom Ship»(کشتی آزادی) تمامی امکانات زندگی و رفاهی مشابه یک شهر واقعی در نظر گرفته شده است.

شهر شناور مجهز به مدرسه، بیمارستان، مرکز خرید، سینما و گالری هنری و حتی فرودگاه است و ۵۰ هزار ساکن دائم به صورت مداوم در حال سفر از کشوری به کشور دیگر هستند.

این شهر- کشتی عظیم، ۷۰ درصد از سال را در نزدیکی شهرهای بزرگ لنگر می‌اندازد و در سایر اوقات در حال حرکت بین کشورهای مختلف جهان خواهد بود؛ کشتی هر سال دوبار کره زمین را نیز دور خواهد زد.

وزن کلی سازه ۲.۷ میلیون تن بوده و از طول ۱.۳۷ کیلومتر، عرض ۲۲۸ متر و ارتفاع ۱۰۶ متر برخوردار است؛‌ شهر شناور در ۲۵ طبقه برای سکونت دائم ۵۰ هزار تن، اقامت روزانه ۳۰ هزار بازدید کننده، ۲۰ هزار خدمه و ۱۰ هزار میهمان شبانه احداث می‌شود.

انرژی مورد نیاز این مجموعه عظیم با استفاده از انرژی خورشید و باد تأمین می‌شود.

بودجه پیش بینی شده برای این پروژه بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار اعلام شده است؛ «راجر گوچ» معاون شرکت Freedom Ship International تأکید کرد: این شهر بزرگترین کشتی و نخستین شهر شناور جهان خواهد بود.

با وجود هزینه‌بر بودن این پروژه عظیم، مسوولان امیدوارند طی شش ماه آینده با جذب سرمایه‌ای بالغ بر یک میلیارد دلار، مراحل ساخت شهر- کشتی Freedom Ship را آغاز کنند.