دانشمندان در وین، پایتخت اتریش، یک مغز بسیار کوچک انسانی، به اندازه یک نخود، در آزمایشگاه تولید کردند.

به گزارش واحد مرکزی خبر،‌ پایگاه اینترنتی روزنامه فایننشال تایمز، چاپ انگلیس در شماره روز پنحشنبه خود در مقاله‌ای به قلم کلایو کوکسون، سردبیر علمی این روزنامه نوشت، محققان در رشته بیوپزشکی، سلول های بنیادین انسانی را تبدیل به یک مغز کوچک کردند که ساختار شبکه عصبیِ آن، مشابه مغز جنین در حال رشدِ انسان در رحم مادر است.

دانشمندان در انستیتوی بیوفنآوری مولکولی در آکادمی علوم اتریش در وین که این توده عصبی را از سلول های بنیادین در آزمایشگاه‌شان به دست آورده اند، آن را بهترین مدلِ زنده برای مغز انسان که تا به حال تولید شده است، توصیف کردند.

این محققان می گویند در صورت تکمیل این روش، ما قادر خواهیم بود به بیمارانی که مبتلا به عارضه رشد ناکافیِ مغز هستند، کمک کنیم.

این دانشمندان امیدوارند در آینده بتوانند از این مدل کوچک مغزی برای بررسی بیماری های مغزی و عصبیِ به مراتب پیچیده‌تر مانند اوتیسم و شیزو فرنی کمک بگیرند، زیرا هیچ مدل مغزیِ حیوانیِ خوب و مناسبی برای بررسی بیمارهای یاد شده وجود ندارد.

یکی از دانشمندان گفت،‌ شاید در آینده بتوان این مغزهای کوچک را به چشم‌ها، گوش‌ها و دستان الکترونیکی متصل کرد و به آن دستور داد برخی از کارهایی را که موجودات بسیار ساده قادر به انجام آن هستند، انجام دهد. وی در خاتمه افزود، به نظر من دانشمندان با دستیابی به چنین هدفی در آینده فاصله زیادی ندارد.