محققان اظهار داشتند که برای شکستن رمز مغز انسان باید افراد غیر متعصب و خیالباف را مورد بررسی قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از دو رئیس پروژه تحقیقاتی " رویا" که با هدف ارائه نقشه مغز در آمریکا فعالیت می کند گفت که نخستین کار برای انجام این پروژه یافتن ترکیب درستی از افراد برای تعیین اولویتهای تحقیق است.

کوری بارگمان از رئیسان این پروژه تحقیقاتی گفت: شاید کار را با افرادی شروع می کردیم که سالخورده هستند و در کلام خود مصمم باشند، در آن صورت متوجه می شدیم که برای ادامه کار به افراد جوان و خیالباف نیاز داریم.

بارگمان عصب شناس دانشگاه راکفلر در نیویورک به همراه ویلیام نیوسام عصب شناس دانشکده پزشکی استفورد در کالیفرنیا روسای کمیته اعلام شده توسط کاخ سفید برای تحقیقات مغز از طریق ابتکار عمل پیشبرد نوآوری فناوریهای عصبی هستند. از این نام طولانی با عنوان BRAIN به مخفف تمام کلمات به کار برده شده و به معنای مغز یاد می شود.

نیوسام و برگمان در صدر هرم عصب شناسی اساتید در نهادهای آموزشی، برنده جوایز علمی و نویسنده مقالات علمی در مقالات معتبر هستند.

این پروژه مسئله ای بوده که تاکنون هیچ دانشمندی برای همکاری در آن پاسخ منفی نداده است.

پروژه مغز شبیه هیچ پروژه دیگری نیست، این پروژه حتی به پروژه بزرگ ژنوم انسانی که در آغاز هدف تعیین آن نقشه دقیق ژنتیکی کروموزومها، تهیه نقشه فیزیکی کروموزومهای ارگانیسم‌هایی که به‌ عنوان مدل انتخاب شده‌اند، تعیین توالی کل ژنوم انسان، ایجاد شبکه‌های ارتباطی و بانک‌های اطلاعاتی بود، تفاوت دارد.

در حقیقت این پروژه تلاش می کند که یک راز واحد را درباره ذهن و مغز انسان کشف کند. این پروژه زیرساختارهای علمی بنا می کند تا بتواند پرسشهای درستی مطرح کند و قصد دارد درست شبیه برنامه فضایی آمریکا که در دهه ۶۰ همه مردم را به علم علاقمند کرده بود، مطرح شود.

نیوسام اظهار داشت: علم مغز در قرن بیست و یکم همان معنایی را دارد که فیزیک کوانتوم و زیست شناسی ملکولی دی ان ای در قرن بیستم معنا داشت.

هدف اصلی این پروژه رمزگشایی از فعالیت مغز است تا دانشمندان بتوانند درک بهتری از دردهای مزمن از صدمه فاجعه آمیز مغز تا اسکینزوفرنی و آلزایمر داشته باشند. بیماریهایی که سالانه هزینه های زیادی برای درمان آنها صورت می گیرد.

این برنامه در مرحله اول با بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری آغاز به کار می کند و مبلغ کلی میان موسسات ملی بهداشت، سازمان تحقیقات پیشرفته دفاعی و بنیاد ملی علم به همراه شرکای بخش خصوصی تقسیم می شود.

درحال حاضر بارگمان و نیوسام به طور مجزا در آزمایشگاه های شخصی خود کار می کنند تا قسمتی از این معما را حل کنند و نیوسام روی شیوه درک تصویری مغز و رفتار هدایت شده تصویری کار می کند و تحقیقات بارگمان با نگاهی به سیسم عصب شناسی ساده یک کرم، به این مسئله می پردازد که چگونه محیط و ژنها با رفتار انسانها مرتبط می شود.