پژوهشگران دانشگاه آزاد قزوین اخیرا اقدام به طراحی روبات‌های امدادگر واقعی تمام هوشمندی کردند که قادر است از روی علایم حیاتی مصدومان را شناسایی و مکان قرار گیری آنها را بر روی نقشه ترسیم کنند.

مهدی داوری- سرپرست تیم روبات امدادگر دانشگاه آزاد قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه روبات‌های امداد گر واقعی به دو دسته تقسیم می‌شوند، گفت: روبات‌های کنترل دستی و روبات‌های تمام هوشمند (اتوناموس) از جمله روبات‌های امدادگر واقعی هستند.

وی افزود: این روبات‌ها باید در منطقه شبیه سازی شده عملیات امداد و نجات را به عنوان عملیات واقعی انجام دهند و از محیط آسیب دیده و زلزله زده نقشه برداری کنند.

داوری با اشاره به قابلیت‌های این نوع روبات‌ها خاطرنشان کرد: این روبات‌ها باید قادر باشند وضعیت مصدومان و مکان قرارگیری مصدومان را شناسایی و علایم حیاتی آنها را ذخیره کنند.

وی با تاکید بر اینکه در مسابقات روبات‌های امدادگر قابلیت‌های حرکتی، سنسوری و برداری روبات‌ها توسط داوران و کارشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرند، ادامه داد: در این دوره از مسابقات ربوکاپ اقدام به بهینه سازی قابلیت‌ سیستم‌های مکانیکی و الکترونیکی و افزایش کارایی روبات‌ها کردیم.

سرپرست تیم روبات امدادگر دانشگاه آزاد قزوین، در عین حال از طراحی رویات‌های جدید امدادگر خبر داد و خاطر نشان کرد: در این پروژه تحقیقاتی در حال طراحی و ساخت روبات‌های امدادگر تمام هوشمند (اتوناموس) برای شرکت در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ هلند هستیم.

وی با اشاره به قابلیت‌های این روبات‌ها یادآور شد: این روبات‌ها دارای قابلیت حرکتی است و می‌تواند از موانع، شیب‌ها، پله‌ها و مکان‌های زلزله زده که دارای آوارو و ریختگی است، عبور کند.

داوری، پیدا کردن مصدومان از روی علایم حیاتی مانند صدا، دما و صوت و تصویر را از دیگر قابلیت‌های این روبات هوشمند نام برد و اضافه کرد: تهیه نقشه از محیط زلزله زده و آسیب دیده قابلیت دیگر این روبات است. این قابلیت به این روبات امکان تهیه نقشه‌های ۲ و ۳ بعدی از محیط و مشخص کردن مکان قرار گیری مصدومان بر روی نقشه را می‌دهد.

وی ادامه داد: این روبات قادر است تا تصاویر را بدون تاخیر (Real Time) به مرکز کنترل ارسال کند.

سرپرست تیم روبات امدادگر دانشگاه آزاد قزوین با تاکید بر اینکه تیم امدادگر این دانشگاه در مسابقات جهانی ۲۰۱۲ مکزیک به مقام قهرمانی جهای دست یافت، اظهار داشت: روبات‌های امدادگر هوشمند طراحی شده در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ هلند که در ماه ژوئن برگزار می‌شود، حاضر خواهد شد و تاکنون ۷۰ درصد طراحی این روبات‌ها پیشرفت داشته است.

داوری مهمترین کاربردهای این نوع روبات‌ها در دنیا واقعی را در کشورهای زلزله خیز دانست و ادامه داد: علاوه بر این این روبات‌ها در کشورهایی که دارای نیروگاه‌های اتمی هستند می‌توان برای تعمیرات و برای فعالیت در محیط هایی که اشعه‌های اتمی وجود دارد استفاده کرد.