بهروز غریب‌پور از اجرای اپرای عروسکی «لیلی و مجنون» به عنوان اثر جدید گروه تئاتر عروسکی «آران» خبر داد و آن را هدیه‌ای به هموطنان آذری دانست.

این کارگردان تئاتر درباره جدیدترین اثر نمایشی خود به خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: پیش‌تولید این اثر نمایشی آغاز شده و ساخت موسیقی آن به پایان رسیده است.

این هنرمند با بیان این‌که این نمایش را براساس اپرای «لیلی و مجنون» اثر اوزیر حاجی بیف و به زبان آذری اجرا می‌کند، اجرای این اثر نمایشی را هدیه و مژده‌ای به هموطنان و علاقه‌مندان به زبان آذری دانست و اظهار امیدواری کرد، این اثر نمایشی تیرماه امسال به صحنه برود.

او اجرای نمایشی براساس اپرای «لیلی و مجنون» را یکی از آزروهای بزرگ خود برشمرد و یادآور شد: این اثر یکی از مشهورترین آثار اوزیر حاجی بیف است که پیش از مشروطه بارها در ایران اجرا شده و البته به صورت اپرا اجرا نشده است.

او یادآور شد: حاجی بیف آغازگر اپرای آسیا بوده و اپرای «لیلی و مجنون» را سال ۱۹۰۸ نوشته است.

غریب‌پور با بیان این‌که عاشق زبان و موسیقی آذری است، ادامه داد: از آنجا که موسیقی این اثر بسیار آشناست، هموطنان فارسی‌زبان نیز در دریافت آن مشکلی نخواهند داشت. ضمن اینکه در بروشور نمایش توضیحات کافی ارائه می‌شود.

این هنرمند تئاتر که اجرای اپراهای عروسکی «رستم و سهراب»،«مکبث»، «عاشورا»، «مولوی» و«حافظ» را در کارنامه هنری‌اش به ثبت رسانده، معتقد است: «لیلی و مجنون» قصه‌ای برای همه مردم دنیاست و مانند افسانه‌های ملل برای مردم همه کشورها قابل فهم و درک است.

بهروز غریب‌پور که در ساخت موسیقی این اثر با امیر بهزاد همکاری داشته است‌، اضافه کرد: ساخت موسیقی این اثر از اسفندماه سال ۹۱ آغاز شد و روز هشتم فروردین سال جاری به پایان رسید و در این اثر نمایشی با امیر بهزاد که یک آهنگساز بسیار جوان اما مستعد است و در تمام کارهای قبلی‌ام کمک‌های فراوانی کرده است،‌ همکاری دارم.

این کارگردان تئاتر با اشاره به تلاش آهنگساز این نمایش برای دراماتیزه کردن این اپرا افزود: چون این موسیقی‌ از نظر دراماتیک ضعیف بود، تلاش دوباره‌ای برای دراماتیزه کردن آن انجام دادیم.

به گفته او، قرار است در اجرای این اثر نمایشی چند نوازنده و خواننده ایرانی نیز در کنار گروه موسیقی حضور داشته باشند که بعدا نام آنها اعلام می‌شود.

سرپرست گروه تئاتر عروسکی «آران» درباره ساخت صحنه و عروسک‌های نمایش‌های جدیدش توضیح داد: بعد از تعطیلات نوروز ساخت صحنه و عروسک‌ها را آغاز خواهیم کرد.

غریب‌پور با بیان اینکه تا کنون از هیچ حمایت مالی برای ساخت این اثر برخوردار نبوده است، افزود: هنوز هیچ حمایت مالی جذب نکرده‌ام، اما از آنجا که از ابتدای تاسیس گروه تئاتر «آران» همواره دغدغه اجرای اثر بی‌نظیر اوزیر حاجی بیف را داشتم، ترجیح دادم منتظر حامی مالی نشوم و ساخت این اثر را آغاز کنم و امیدوارم مسئولان هم نسبت به اجرای این اثر توجه داشته باشند و به ویژه از مسئولان آذربایجان شرقی و غربی تقاضای حمایت دارم.

او گفت: فعلا هیچ تهیه‌کننده‌ای نداریم اما از همه گروه‌ خواسته‌ام تا بدون توقع دیناری دستمزد، همه توان خود را برای ساخت این اثر نمایشی به کار بگیرند و امیدوارم به زودی حامی مالی هم به ما ملحق شود.

کارگردان نمایش‌های «کلبه عمو تم»، «بینوایان» و «قصه تلخ طلا» ابراز امیدواری کرد: اپرای عروسکی «لیلی و مجنون» تیرماه امسال در تالار فردوسی که برای اجرای اپراهای عروسکی طراحی و تعریف شده است، به صحنه برود.

به گزارش ایسنا،‌ بهروز غریب‌پور از پایان فروردین ماه رپرتوار گروه تئاتر عروسکی «آران» را با اپرای «مولوی» آغاز می‌کند و این گروه نمایشی بعد از سفر به دبی که برای اجرای اپرای عروسکی «حافظ» انجام می‌شود،‌ از اواخر اردیبهشت‌ماه بار دیگر رپرتوار اپراهای عروسکی خود را از سر می‌گیرد که این رپرتوار با اپرای «لیلی و مجنون» ادامه پیدا می‌کند.