یافته‌های جدید نشان می‌دهد كه سلول‌های جنین پسر قادر به مهاجرت به مغز مادر هستند.

در طول دوران بارداری تبادل سلول‌هایی بین جنین و مادر انجام می‌شود و این سلول‌ها می‌توانند تا چند سال در بدن زنده بمانند؛ این پدیده به نام «میكروشیمریسم» شناخته می‌شود.

محققان پیش از این با بررسی موش‌ها دریافته بودند كه سلول‌های جنین حتی قادر به مهاجرت به مغز مادران هستند و برای نخستین بار شواهدی از مهاجرت سلول‌های جنینی به مغز انسان مشاهده شده است.

در این مطالعه مغز ۵۹ زن كه در سنین ۳۲ تا ۱۰۱ سال فوت كرده بودند، از لحاظ نشانه‌های احتمالی DNA مردان كه توسط سلول‌های جنینی پسر منتقل شده‌اند، مورد بررسی قرار گرفت.

در حدود دو سوم زنان (۳۷ از ۵۹ مورد) آثاری از كروموزوم Y‌ مردان در مناطق مختلف مغزی مشاهده شد كه قدیمی ترین نمونه در مغز یك زن ۹۴ ساله وجود داشت.

سیستم دفاعی مشهور به سد خونی مغزی مانع از ورود بسیاری از مواد و جرم‌های موجود در جریان خون بداخل مغز می‌شود، اما محققان دریافتند كه این سد در دوران بارداری نفوذپذیرتر می‌شود و می‌تواند توضیحی برای ورود سلول‌های جنینی به مغز مادر باشد.

یافته ها همچنین نشان می‌دهد كه ۲۶ نفر از این زنان در طول حیات خود دچار اختلالات مغزی نشدند، درحالیكه ۳۳ نفر دیگر در سال‌های پایانی عمر به بیماری آلزایمر مبتلا شده بودند.

به گفته محققان، زنان مبتلا به آلزایمر از شانس كمتری برای دارا بودن DNA مرد در مغز خود برخوردار هستند.

در مطالعه قبلی بر روی پدیده «میكروشیمریسم»، تأثیر سلول‌های جنینی در پیشگیری از بروز سرطان سینه و كمك به ترمیم بافت در بدن مادر مورد بررسی قرار گرفته بود، اما در كنار آن نسبت به خطر بروز سرطان روده بزرگ و بیماری‌های خودایمنی هشدار داده شده است.

هنوز بطور دقیق مشخص نیست كه آیا سلول‌های جنینی به ضرر یا نفع مادر است. تحقیقات آتی محققان بر روی نقش نقش سلول‌های جنینی در بروز آلزایمر متمركز خواهد شد.

نتایج یافته جدید محققان بصورت آنلاین در مجله PLoS ONE منتشر شده است.