به گزارش روزگارنو، طرح اروپایی «قطارهای جاده‌ای ایمن برای محیط زیست» موسوم به «سارتر »، در نظر دارد فن آوری هدایت چندین خودرو به طور همزمان را در جاده‌های اروپا به اجرا در آورد. هدف این فن آوری، بهبود ایمنی، کارآیی، کاهش میزان مصرف بنزین و زمان سفر است که در نتیجه به کاهش ترافیک و آلودگی هوا می‌انجامد.

اریک چان، رییس گروه مهندسان این طرح می‌گوید: «فن آوری به کار رفته در خودرو‌ها شامل حسگرهایی است که وضعیت خودرو را تشخیص می‌دهد. فعال کننده‌هایی داریم که به ما اجازه می‌دهد کنترل سرعت و هدایت خودرو‌ها را در دست داشته باشیم. یک سیستم ارتباطی در اختیار داریم که اطلاعات را بین خودرو‌ها تسهیم می‌کند تا با هم هماهنگ شوند.»

مدیر این پروژه در این آزمایش به عنوان راننده شرکت کرده است و از اینکه مجبور به راندن نیست، خوشحال است.

لیندا والستروم، مدیر طرح سار‌تر می‌گوید: «مزیت قطار جاده‌ای، ایمنی و کارآیی آن است و وقتی به عنوان راننده می‌توان به فعالیت‌های دیگر پرداخت بسیار لذتبخش است. می‌توانم مجله‌ بخوانم، ‌ای میل بفرستم یا فیلم تماشا کنم.»

اریک کوئلینگ، متخصص فنی می‌گوید: «اگر می‌خواهیم به قطار جاده‌ای که در مقابلمان قرار دارد بپیوندیم، اولین کاری که باید انجام دهیم، فعال کردن سیستم هدایت است. به این ترتیب همه خودرو‌ها شروع به برقراری ارتباط می‌کنند. برای خارج شدن از آن هم دکمه را فشار می‌دهیم و درخواستی به خودروی هدایت کننده می‌فرستیم. خودروی مقابلمان فضای بیشتری ایجاد می‌کند و هر موقع خواستیم می‌توانیم فرمان را بچرخاینم و خودمان شروع به رانندگی کنیم.»

به گفته متخصصان، این فن آوری تا ده سال آینده در بزرگراه‌ها به کار گرفته خواهد شد.