یك فیلم هولناك محرمانه از آزمایشات مرتبط با جنگ‌های میكروبی بر روی حیوانات توسط دانشمندان بریتانیایی در ۶۰ سال قبل، اكنون برای عموم قابل دسترسی شده است.

در این آزمایشات از حدود ۳۵۰۰ خوكچه هندی و ۸۳ میمون رزوس برای مشاهده تاثیرات حملات میكروبی بر روی حیوانات استفاده شده بود.

در صحنه‌هایی از این فیلم شاهد میمونهای محبوس در جعبه‌های كوچك هستیم كه سر آنها از آن بیرون بوده و كاملا ترسیده‌اند. در اطراف آنها مردانی در لباسهای كامل پلاستیكی با ماسك گاز قرار دارند كه یك نیم دایره از جعبه‌های حاوی خوكچه‌های هندی را در لبه یك سطح شیب‌دار قرار می‌دهند.

پس از چیده شدن این جعبه‌ها آزمایش‌كنندگان بیرون رفته و بعد از دقایقی یك بمب در اتاق منفجر شده و حیوانات در ابری مرگبار از میكروب طاعون قرار گرفتند.

این آزمایشات موسوم به عملیات دیگ ، از ماه مه تا سپتامبر ۱۹۵۲ در سواحل جزیره لوئیس در جزایر خارجی هیبرید اجرا شده و بخشی از آزمایشات مخفی برنامه نوپای جنگ بیولوژیكی محسوب می‌شد كه در آن زمان از اهمیتی برابر با سلاحهای اتمی برخوردار بود.

دانشمندان آزمایشگاه پارتون داون در ویلتشایر با این باور كه اتحاد جماهیر شوروی سابق در حال تولید بمب‌های بیولوژیكی هستند، برای ساخت سلاحهای مشابه قابل استفاده در اقدامات تلافی‌جویانه علیه حمله میكروبی روسها آماده شده بودند.

اگرچه وجود این فیلم ۴۷ دقیقه‌ای از سالها پیش شناخته شده بود اما اكنون با تلاش مایك كنر،‌ ۵۸ ساله در شبكه اجتماعی در دسترس عموم قرار گرفته است.

كنر این فیلم را تنها فیلم از این گونه در جهان می‌داند كه به نمایش آزمایشات عوامل بیماری‌زای كشنده بر روی حیوانات پرداخته است.

بسیاری از خوكچه‌های هندی و میمونهای در معرض این میكروبها طی چند روز از بین رفته و نمونه‌های دیگر كه زنده مانده بودند، كشته شده و از اندام آنها برای بررسی تاثیرات این میكروبهای مهلك استفاده شد.

از جمله عوامل هولناك بودن این فیلم، چهره انسان‌مانند میمونها است كه حس ترحم را بر اگیخته و از وحشتناك بودن این سلاحها كه برای استفاده بر روی انسانها طراحی شده بودند، پرده بر می‌دارد.

این آزمایشات در شرایط خاص انجام شده و مراقبتهای كامل برای ایمن بودن آنها برای انسان انجام می‌شد. برای مثال پیش از هر انفجار ابتدا شرایط باد كاملا سنجیده می‌شد تا میكروبها در داخل كشور پخش نشوند.