آلاینده‌های دیوكسینی با درگیر كردن میكرو RNA‌ها در طول دوران بارداری باعث صدمه به جنین می‌شود.

تحقیقات انجام شده توسط محققان دانشگاه كارولینای جنوبی با قرار دادن مدلی از موش‌های باردار در معرض دیوكسین، مكانیسم‌های جدیدی را شناسایی كرده است كه نشان می‌دهد تماس با آلاینده‌های دیوكسینی در طول دوران بارداری باعث ایجاد مسمومیت قابل توجهی در جنین می‌شود و به طور خاص به اندام‌هایی كه سلول‌های ایمنی را در جهت مبارزه با عفونت‌ها تولید می‌كنند، آسیب می‌رساند.

محققان افزودند: دیوكسین می‌تواند باعث تغییر مولكول‌های كوچكی به نام میكرو RNA‌ها شود كه در نهایت روی تعدادی از ژن‌ها تأثیر می‌گذارد و قرار گرفتن جنین در معرض آلاینده‌های زیست محیطی دیوكسین می‌تواند اثرات نامطلوب طولانی مدتی در زندگی داشته باشد.

نتایج حاصل از این تحقیق نشان می‌دهد كه دیوكسین قادر است چندین ژن را به تنظیم سرطان تغییر دهد و بسیاری از عملكردهای سیستم فیزیولوژیكی بدن شامل سیستم‌های تولید مثلی، گوارشی، خونی را تحت تأثیر قرار دهد و نیز باعث بروز بیماری‌های كلیوی، ارولوژی و اختلالات در رشد شود.

نتایج دیگر این مطالعه افزود كه دیوكسین یك ماده شیمیایی بسیار سمی از محصولات جانبی فرآیندهای صنعتی مانند علف‌كش‌ها، آفت‌كش‌ها یا سفید كردن كاغذ است و از آنجاكه به آرامی در محیط زیست تجزیه می‌شود و محلول در چربی است در زنجیره زیستی مواد غذایی جمع‌آوری می‌شود و اغلب در غلظت‌های بالا در شیر و چربی حیوانات در مناطق آلوده یافت می‌شود.