تحقیقات دانشگاه پیزا ایتالیا نشان می‌دهد: افرادی که دچار کم خوابی هستند در مقایسه با سایر افراد، دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به پر فشاری خون مقاوم به درمان قرار دارند.

محققان ۲۳۰ مرد و زن مبتلا به فشار خون با میانگین سن ۵۸ سال را از نظر کیفیت خواب و میزان تغییر فشار خون مورد بررسی قرار دادند.

دکتر "رزا ماریا برانو" نویسنده این پژوهش در رابطه با این مطالعه می‌گوید که پیش از این، تحقیقات بسیاری رابطه میان بی‌خوابی یا کم خوابی با فشار خون را ثابت کرده‌اند اما این مطالعه رابطه بین کم خوابی و شدت فشار خون را نشان داده است.

به گفته دکتر "برانو" نتایج به دست آمده حاکی از آن است که بی‌خوابی در بیماران مبتلا به پرفشاری مقاوم به درمان و به ویژه در زنان، نه تنها می‌تواند کیفیت زندگی بلکه سلامت قلب و عروق را نیز می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد.

پرفشاری خون به حالتی اطلاق می‌شود که بیمار با وجود مصرف سه یا بیشتر از داروهای کاهش فشار خون، دارای فشار خون بالاتر از ۱۴۰.۹۰ میلی متر جیوه باشد.

بر اساس این گزارش، شیوع بی‌خوابی در افراد مورد مطالعه زیاد بود اما به‌نظر می‌رسید که زنان رنج بیشتری را از این بی‌خوابی و علائم افسردگی می‌کشند.

تقریبا ۱۲ درصد از تمام شرکت‌کنندگان قبلا سابقه بیماری‌های قلبی و عروقی داشتند، درحالی که ۸ درصد نیز به دیابت و ۱۵ درصد نیز سیگاری بودند.

"برانو" با تاکید بر نتایج به دست آمده تصریح داشته است که این نتایج موید هیچ رابطه علت و معلولی را بین شدت پرفشاری خون مقاوم به درمان و بی‌خوابی نشان نمی‌دهد، اما باید در نظر داشت که اختلالات قلبی و عروقی و خواب شدیدا به یکدیگر مرتبط هستند.

دکتر "بالو گاد" نیز در این باره می‌گوید که مطالعه انجام شده نیاز به عادات خواب سالم شامل ورزش کردن را برای افزایش کیفیت خواب آرام نشان دهد.

وی خاطرنشان کرده است که اگر اجازه استراحت سالم به بدن داده نشود، آن وقت است که بدن اعمال خود را به درستی انجام نمی‌دهد و بالطبع آن بروز بیماری‌های مختلف دور از ذهن نخواهد بود.

این پژوهش طی نشست تحقیقاتی "فشار خون بالا" در انجمن آمریکایی قلب مطرح شد.