رییس انجمن جراحان قلب ایران، اضطراب و ترس را به عنوان مهم‌ترین دلایل ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی برشمرد و گفت: تاثیر اضطراب بر قلب و عروق به مراتب بیش از چاقی و كم‌ تحركی است.

دكتر محمدعلی یوسف‌ نیا در آستانه برپایی اولین كنگره مشترك قلب و عروق ایران، با اعلام این مطلب افزود: بیماری‌های عروق كرونر، علت‌های مختلفی دارد اما یكی از عمده‌ترین آنها بیماری‌های روان‌تنی است.

وی با تاكید بر اهمیت سلامت روان در جامعه خاطرنشان ساخت: در صورتی كه بتوانیم، جامعه را از نظر روانی سالم نگه داریم در زمینه پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلب و عروق به دستاوردهای بزرگی دست خواهیم یافت.

یوسف‌نیا افزایش ثبات و امنیت را راهكار موثری در راه ارتقای سلامت جامعه عنوان كرد و گفت: از سوی دیگر افزایش خنده و نشاط در جامعه در كاهش بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی عروقی موثر خواهد بود.

وی با ابراز خرسندی از افزایش تعداد مراكز قلب و عروق در كشور،‌ اظهار داشت: هم اینك در زمینه جراح و متخصص قلب و عروق كمبودی در كشور نداریم و برخلاف گذشته كه بیماران برای درمان بیماری‌های قلبی به خارج كشور اعزام می‌شدند، امكان مداوای تمام بیماری‌های قلبی در كشور وجود دارد.

رییس انجمن جراحان قلب ایران اضافه كرد: از نظر تجهیزات نیز در وضع مناسبی به سر می‌بریم، اما آنچه به آن نیازمندیم، علم و تخصص استفاده از تجهیزات جدید پزشكی است.

وی با تاكید بر راه‌اندازی یك موسسه كه در زمینه آموزش تكنولوژی، كار با تجهیزات پزشكی به ویژه دستگاه‌های مرتبط با جراحی قلب و عروق به تربیت متخصصان بپردازد، تصریح كرد: امروزه تكنولوژی در خیلی از موارد با دستگاه‌های مختلف به كمك مداوای بیماران آمده كه اگر برای این دستگاه‌ها از افراد متخصص با پشتوانه علمی استفاده شود، نتایج خیلی بهتری به دست می‌آید.

یوسف‌نیا گفت: با هدف آموزش متخصصان و تبادل تجربیات میان پزشكان داخل و خارج كشور، "اولین كنگره مشترك قلب و عروق ایران" ۴ تا ۷ مهرماه امسال در مركز همایش‌های بین‌المللی رازی تهران برپا می‌شود.

وی ادامه داد: این كنگره كه هفتمین كنگره انجمن جراحان قلب ایران نیز محسوب می‌شود، امسال برای اولین بار به طور مشترك با انجمن قلب و عروق ایران، انجمن بیهوشی قلب و انجمن علمی داروسازان ایران برگزار می‌شود.

رییس انجمن جراحان قلب ایران ادامه داد: در این كنگره كه با حضور جمع زیادی از میهمانان خارج كشور برگزار می‌شود، علاوه بر بحث روی تكنیك‌ها، روش‌ها و تحقیقات درمانی و ارایه راهكارهای جدید، نیازهای درمانی كشور نیز عنوان خواهد شد.