مطالعات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه ادینبورگ نشان می‌دهد: افرادی که در حومه شهرها سکونت دارند، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند.

سکونت در حومه شهر و مناطق ییلاقی اغلب با سبک زندگی سالم همراه بوده است، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این مسئله می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد.

محققان دانشگاه ادینبورگ و دانشگاه کالج لندن (UCL)، داده‌های ۱۳ مطالعه فردی را در کنار تفاوت تعداد مبتلایان به آلزایمر در حومه شهر در مقایسه با شهر و موارد جدید ابتلا در هر دو گروه مورد بررسی قرار دادند.

درحالیکه تفاوت قابل توجهی در آمار مبتلایان به آلزایمر بدست نیامد، محققان تفاوت معناداری را در گروه ساکن در حومه شهر یافتند؛ بر این اساس افرادی که در حومه شهرهای بزرگ رشد کرده و سکونت دارند، دو برابر بیش از ساکنان شهرها در خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند.

قرار گرفتن در معرض برخی عوامل محیطی در حومه شهر و مناطق ییلاقی در دوران کودکی می‌تواند یکی از دلایل احتمالی افزایش خطر ابتلا به آلزایمر باشد.

به گفته محققان، به تحقیقات بسیار گسترده ای برای تایید تأثیر تنوع جغرافیایی در بروز آلزایمر و بررسی علل بالقوه بروز بیماری مورد نیاز است.

نتایج این پژوهش که با حمایت انجمن آلزایمر اسکاتلند و شورای تحقیقات پزشکی انگلیس انجام شده است، در مجله Epidemiology منتشر شده است.