یك جراح و متخصص قلب گفت: استنشاق درازمدت آلودگی هوا با ایجاد آترواسکلروز همراه است و به حوادث حاد قلبی عروقی مانند سکته‌های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و آریتمی‌ها منجر می‌شود.

دکتر فریدون طباطبایی با اشاره به ارتباط آلودگی هوا در ایجاد آریتمی‌های قلبی گفت: اخیراً شواهد متعددی به دست آمده که آلودگی هوا محرک آریتمی‌های فوق بطنی است.

وی در ادامه با بیان اینكه در روزهایی که تراکم آلودگی هوا بیشتر است مرگ و میر مربوط به بیماریهای ریوی و قلبی رقم بالاتری را نشان می‌دهد، گفت: بر اساس نتایج بررسی‌های اپیدمیولوژیک بالا رفتن متوسط آلودگی هوای شهری با شروع حوادث حاد قلبی است.

این جراح و متخصص قلب گفت: آلودگی هوای تنفسی از راههای متعددی منتهی به حوادث حاد قلب می‌شود که شامل التهاب سیستمی، فعال شدن مسیرهای هموستاتیک، اختلال عملکرد عروقی، تسریع در آترواسکلروز عروق و ناپایداری پلاک، تغییر کنترل اتونومیک و آریتمی‌ قلبی است.

وی با تاكید براینكه تنفس کوتاه مدت یا بلند مدت در هوای آلوده عامل تسریع پیشرفت بیماریهای قلب و عروق است، تصریح كرد: طبق گزارش‌های علمی منتشر شده، استنشاق درازمدت (مزمن) آلودگی هوا با ایجاد آترواسکلروز همراه است و به حوادث حاد قلبی عروقی مانند سکته‌ی قلبی، نارسایی احتقانی قلب و آریتمی‌ها منجر می‌شود.

دکتر طباطبایی با بیان اینكه شروع حوادث حاد قلب در اشخاصی که سابقه‌ی بیماریهای قلب و عروق دارند شایعتر است، گفت: مکانیسم‌ حوادث حاد قلب به علت آلودگی هوا، شامل تغییر درعمل اتونومیک و رپولاریزاسیون میوکارد و همچنین التهاب سیستمی و لوکال و نیز تغییرات انعقادی خون و تغییرات ایسکمیک میوکارد است.

وی با تاكید براینكه تنفس هوای آلوده به ذرات ریز آلاینده ممکن است از نظر کلینیکی تغییرات معنی‌داری در نوار قلبی ایجاد كند، گفت: بررسی‌های انجام شده گویای ارتباط آلودگی هوای شهری با آریتمی‌های قلبی است.

دکتر طباطبایی با استناد بر تحقیقات انجام شده گفت: آلودگی توسط اگزوز اتومبیل‌ها، قوی‌ترین ایجاد کننده‌ی نزول قطعه‌ی ST در الکتروکاردیوگرام برای اشخاص مسن غیرسیگاری در زمان تست ورزش است، به علاوه تنفس ناگهانی و حاد ۲.۵ در ثانیه به مدت ۱ تا ۴ ساعت با علائم ایسکمی قلبی در تست ورزش همراه است.

وی گفت: در بررسی‌های انجام شده در اشخاص جوان، هیچگونه تغییری در قطعه ST یا رپولاریزاسیون یا تعداد نبض دیده نشد که مؤید این نظریه است که عکس‌العمل بدن اشخاص جوان و کم خطر در مقابل آلودگی هوا کمتر است.

وی خاطرنشان كرد: از نظر آماری رابطه‌ی‌ قابل توجهی بین فیبریلاسیون دهلیزی و ازدیاد مونواكسیدكربن در ساعتی قبل از آریتمی‌ وجود دارد و در بررسی‌های متعددی كه در ارتباط بین تغییرات روزانه‌ در تنفس هوای آلوده و تعداد نبض انجام گرفته است، علامتی قابل قبول برای عمل اوتونومیک قلبی است.

وی گفت: در اشخاص جوان‌تر زیاد شدن تعداد نبض در اثر استنشاق ذرات آلاینده‌ مشاهده شده است با این حال به طور کلی تماس با هوای آلوده اغلب با تقلیل تعداد نبض مخصوصاً در افراد مسن و مستعد همراه است.

این جراح و متخصص قلب یادآور شد: تعداد نبض در اثر تنفس‌ هوای آلوده کند می‌شود، کم شدن اثر سیستم پاراسمپاتیک در روی قلب ممکن است باعث یک ارتباط مهم بین آلودگی هوا و مرگ و میر در اثر عوارض قلبی به علت تاکی‌آریتمی‌ها باشد.

وی خاطرنشان كرد: مبتلایان به بیماریهای قلب، دیابت، سیگاری‌ها و مبتلایان به بیماری‌های انسدادی مزمن ریه عروق به بیشترین صدمات با تنفس هوای آلوده دچار می‌شوند.

دکتر طباطبایی در خصوص اقدامات کلینیکی اختصاصی برای بیماران قلبی گفت: درمان عوامل خطرساز، صدمات تنفسی هوای آلوده را کمتر می‌كند، بنابراین باید به بیماران قلبی عروقی و افرادی که خطر بالایی برای عوارض قلب و عروق دارند، درمورد خطر شروع آریتمی‌ها و سایر حوادث قلبی در اثر تنفس هوای آلوده هشدار و تعلیم داده شود، بیماران باید به پیش بینی‌ کیفیت هوا در محل زندگی خود توجه داشته و توصیه‌های ارائه شده را برای محدود کردن استنشاق این نوع هوا و محدود کردن فعالیت خود در آن دوران را در نظر داشته باشند و از آلوده کردن هوای تنفسی در محیط منزل با دود سیگار پرهیز كنند.