دانشمندان آکادمی سالگرنسکای دانشگاه گوتنبرگ سوئد دریافته‌اند که انجام جراحی‌های چاقی، خطر بلند مدت ابتلا به دیابت را در افرادی با چاقی مفرط بیش از ۸۰ درصد کاهش می‌دهد.

محققان به سرپرستی دکتر " لارسن یوستروم" طی پژوهشی متوجه شدند که انجام جراحی‌های چاقی در مقایسه با سایر مراقبت‌های رایج و تغییرات سبک زندگی برای جلوگیری از دیابت، برای افراد چاق موثرتر است.

جراحی‌های چاقی به منظور کنترل و کاهش وزن بر روی دستگاه گوارش افراد صورت می‌گیرد.

طی این مطالعه که ۱۵ سال به طول انجامید، محققان هزار و ۶۵۸ شخص را که جراحی‌های چاقی انجام داده بودند (گروه آزمایشی) و هزار و ۷۷۱ نفر را که تحت مراقبت‌های رایج چاقی قرار داشتند(گروه کنترل شده) مورد بررسی قرار دادند.

در مدت این ۱۵ سال، ۳۹۲ نفر در گروه کنترل شده و ۱۱۰ نفر در گروه آزمایشی به دیابت مبتلا شدند.

به گفته دکتر "یوستروم"، با انجام جراحی‌های چاقی در افرادی با چاقی مفرط می‌توان خطر ابتلا به دیابت را بیش از ۸۰ درصد کاهش داد. این آمار در بین مردان و زنان یکسان گزارش شد و مشخص شد که میزان چاقی در ابتدای تحقیق نیز تاثیری بر نتایج به دست آمده نداشته است.

بنا بر این گزارش، پژوهش انجام شده براساس مطالعه‌ای گسترده تحت عنوان "سوئدی‌های فربه" صورت گرفت. مطالعه یاد شده بر ۹۰ مقاله علمی دیگر نیز تعمیم داده شده است و علاوه بر این نشان می‌دهد وقتی که بحث سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی و مرگ و میرهای ناشی از آنان به میان می‌آید، جراحی‌های چاقی بسیار مفید و موثر واقع می‌شود.

این پژوهش در مجله "New England Journal of Medicine"منتشر شده است.