پژوهش محققان بخش علوم اعصاب دانشگاه بهداشت و درمان اورگان حاکی از آن است که مکمل‌های درخت چهل سکه موسوم به "جینکو بیلوبا" تاثیری در بهبود مشکلات شناختی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) ندارد.

بسیاری از افراد مبتلا به "ام اس" در سراسر جهان از مکمل‌های طبیعی "جینکو بیلوبا" استفاده می‌کنند چراکه بر اساس نتایج پژوهش‌های پیشین بر این باورند که این مکمل‌ها مشکلات شناختی مرتبط با ام اس را بهبود می‌بخشد.

اکنون پژوهش انجام شده نشان می‌دهد که این باور نادرست است. این مطالعه برخلاف مطالعه‌ای مقدماتی که در سال ۲۰۰۵ انجام گرفت، بررسی گسترده‌تری را پیرامون این مبحث صورت داده است.

طی مطالعه پیشین، محققان دریافتند که به نظر می‌رسد مصرف "جینکو بیلوبا" باعث بهبود تمرکز و دقت در بیماران ام اسی می‌شود که دچار اخلال شناختی هستند.

پژوهشگران به سرپرستی دکتر "جسوس لاورا" با مطالعه بر ۱۲۰ بیمار مبتلا به ام اس که از جینکو بیلوبا به عنوان داروی آزمایشی و از دارونما به عنوان مولفه کنترل شده مصرف می‌کردند، دریافتند که این مکمل طبیعی تاثیری در بهبود مشکلات شناختی مبتلایان ندارد.

به گفته محققان، حدود نیمی از بیماران مبتلا به ام اس دچار اختلالات شناختی می‌شوند و چنین مشکلاتی نیز می‌تواند ناتوان کننده باشد.

قسمت اعظم این مشکل به حافظه، تمرکز، دقت و پردازش اطلاعات مرتبط است. هنوز هیچ روش درمانی شناخته شده و قابل اطمینانی برای بهبود قدرت شناخت این بیماران وجود ندارد.

اکنون، درک و یافتن راه‌های درمانی مناسبی که در بهبود مشکلات شناختی بیماران "ام اس" موثر واقع شود، در صدر تلاش محققان قرار دارد.

این پژوهش در مجله "Neurology" منتشر شده است.